اردوی طرح زیست بوم در جهاددانشگاهی برگزار شد

۰۷ آبان ۱۳۹۷ | ۱۳:۱۷ کد : ۲۸۵۰ معاونت فرهنگی تاپ خبر
اردوی بازدید از تالاب میقان با عنوان  طرح ملی اردوهای زیست بوم ایران به همت مرکز گردشگری جهاددانشگاهی استان مرکزی  و با همکاری معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی اراک و محیط زیست استان، در شهرستان اراک برگزار شد .
اردوی طرح زیست بوم در جهاددانشگاهی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی ، اردوی بازدید از تالاب میقان با عنوان  طرح ملی اردوهای زیست بوم ایران به همت مرکز گردشگری جهاددانشگاهی استان مرکزی  و با همکاری معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی اراک و محیط زیست استان، در شهرستان اراک برگزار شد .

تالاب میقان (تالاب کویری میقان) از تالاب‌های ایران است که در استان مرکزی و در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی اراک و جنوب غربی داوودآباد قرار گرفته‌است. در سالهای با بارندگی مناسب، تالاب دارای آب قابل توجه است و در سالهای کم آبی عموماً سطح تالاب خشک شده و به حالت کویری در می‌آید.

این تالاب دارای ویژگی‌های بوم‌شناسی خاصی است، از جمله اینکه سالانه تعداد زیادی از پرندگان مهاجر را در خود جای می‌دهد که در میان آن‌ها بعضی از گونه‌های نادر و حمایت شده دیده می‌شوند. به علت جمعیت بالای درنا در تالاب نسبت به زیستگاه‌های دیگر کشور، این تالاب اهمیت بیشتری پیدا کرده‌است. همچنین پوشش گیاهی منطقه بیشتر از نوع گیاهان شورپسند یا هالوفیت بوده که از این نظر نیز تالاب یکی از ذخیره گاه‌های مهم گیاهان شور کشور به‌شمار می‌رود. علاوه بر پرندگان، گونه‌های پستانداران، آرتمیا و انواع جلبک‌ آب شور از دیگر جانداران تالاب و محیط اطراف آن هستند.

به علت شوری آب، لایه‌های نمکی در منطقه دیده می‌شود، علاوه بر این گنبدهای نمکی نیز در سطح زیرین منطقه وجود دارند که تحت تأثیر گسل‌های منطقه باعث لرزه خیزی خفیف در منطقه می‌شوند.

طرح ملی اردوهای دانشجویی زیست بوم که به همت مرکز گردشگری جهاد دانشگاهی استان مرکزی در قالب طرح هماهنگ، طراحی شده است با حضور 15 نفر از دانشجویان دختر دانشگاه صنعتی اراک برگزار شد.

هدف از برگزاری این طرح را، با توجه به پتانسیل‌های زیست محیطی و داشتن تالاب زیبای میقان، آشنایی دانشجویان با این منطقه و معرفی استان عنوان کرد.

این اردو روزجمعه مورخ 4 آبانماه برگزار گردید


نظر شما :