جهاد دانشگاهی واحد استان مرکزی

امروز:
دوشنبه, 04 تیر 1397
اَللّهُمَّ عَرِّفْنى نَفْسَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى نَفْسَكَ لَمْ اَعْرِف نَبِيَّكَ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى رَسُولَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى رَسُولَكَ لَمْ اَعْرِفْ حُجَّتَكَ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى حُجَّتَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى حُجَّتَكَ ضَلَلْتُ عَنْ دينى خدايا خود را به من بشناسان، زيرا اگر خود را به من نشناسانى فرستاده ات را نشناخته ام، خدايا فرستاده ات را به من بشناسان، زيرا اگر فرستاده ات را به من نشناسانى حجّتت را نشناخته ام، خدايا حجّتت را به من بشناسان، زيرا اگر حجّتت را به من نشناسانى، از دين خود گمراه مى شوم.

معاون جهاد دانشگاهی استان مرکزی در بازدید از تسنیم: نخستین پژوهشکده علمی استان مرکزی در اراک راه‌اندازی می‌شود

جهاددانشگاهی اراک

معاون پشتیبانی جهاد دانشگاهی استان مرکزی گفت: نخستین پژوهشکده علمی استان مرکزی در اراک تاسیس و راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، "اکبر فراهانی" معاون پشتیبانی جهاد دانشگاهی استان‌ مرکزی با حضور در دفتر سرپرستی خبرگزاری تسنیم در استان مرکزی ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این خبرگزاری، عملکرد جهاد دانشگاهی استان مرکزی را تشریح کرد.

"مجید جمالو" سرپرست اداره برنامه‌ریزی جهاد دانشگاهی استان‌ مرکزی، معاون پشتیبانی جهاد دانشگاهی استان مرکزی را در این بازدید همراهی کرد.

اکبر فراهانی در این بازدید پس از تشریح کامل مدیر دفتر خبرگزاری تسنیم از نحوه فعالیت این خبرگزاری و چگونگی تعامل آن با دستگاه‌های اجرایی به برقراری ارتباط مستمر این خبرگزاری با بخش‌های مختلف مرکز آموزش‌ عالی جهاد ‌دانشگاهی تاکید کرد.

معاون پشتیبانی جهاد دانشگاهی استان مرکزی با اشاره به اهمیت حوزه خبر اظهار داشت: حوزه خبررسانی یکی از حوزه‌های سخت و پرمشغله است ولی شاید به واسطه تعداد خبرگزاری‌ها، شغل خبرنگاری کم‌رنگ شده و نیازمند است، کمی توجه به این حرفه بیشتر شود، خبرنگار مانند رزمنده‌ای می‌ماند که در میدان عمل قرار می‌گیرد، مدافع حقوق مردم، منافع ملی و آرمان‌های ارزشمند انقلاب اسلامی است.

مشروح گفت‌و‌گوی تفصیلی خبرنگاران تسنیم با "اکبر فراهانی" معاون پشتیبانی جهاد دانشگاهی استان‌مرکزی در زیر می‌آید:

تسنیم: جایگاه جهاد دانشگاهی استان مرکزی بین کل کشور در چه رتبه‌ای قرار دارد؟

فراهانی: جهاد دانشگاهی در سال 1359 در راستای اهداف انقلاب فرهنگی ایران تاسیس شده و در استان مرکزی همزمان با تاسیس کل کشور در آبان ماه همان سال افتتاح شده‌ است، در اساس‌نامه جهاد دانشگاهی بر فعالیت‌های فرهنگی و تحقیقاتی به جهت اسلامی شدن دانشگاه‌ها تاکید شده‌ است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی جهاد دانشگاهی را پلی میان دانشگاه و بخش صنعتی، خدماتی کشور می‌داند در این راستا شورای عالی انقلاب فرهنگی اساس‌نامه جدیدی به تصویب رساند و جایگزین اساس‌نامه قبلی کرد و در حال حاضر جهاد دانشگاهی در چهار حوزه کاری بر مبنای اساس‌نامه مصوبه شورای عالی فرهنگی فعالیت دارد که شامل پژوهش، آموزش، فرهنگ اطلاع‌رسانی، اشتغال و تجاری‌سازی است.

در مجموع کل کشور 80 واحد، جهاد دانشگاهی فعال داریم که یکی از آن واحد‌ها استان‌ مرکزی است، ما در هر چهار حوزه پژوهش، آموزش، فرهنگ اطلاع‌رسانی، اشتغال و تجاری‌سازی فعالیت داریم، حوزه پشتیبانی هم باید ایجاد شود.

در گروه پژوهشی سه گروه پژوهشی مصوب داریم که شاید در بین دیگر دانشگاه‌های استان وجود ندارد.

تسنیم: چشم‌انداز شما در این بخش چگونه تعریف شده است؟

فراهانی: چشم‌اندازی که در این بخش داریم تاسیس پژوهشکده توسعه منطقه‌ای است که در حال پی‌ریزی و برنامه‌ریزی این بخش هستیم و تا پایان سال 1396 بتوانیم مجوز و اقدامات اولیه برای تاسیس این پژوهشکده را از وزارت علوم دریافت کنیم.

تسنیم: فعایت پژوهشکده بر چه اساسی خواهد بود؟

فراهانی: هدف و برنامه پژوهشکده توسعه علم و پژوهش است، شاید سطح علمی پژوهشکده‌ها که فعالیت علمی انجام می‌دهند در سطح مطلوب نباشد ولی وقتی پژوهشکده‌ها زیر نظر و مجموعه وزارت علوم مجوز بگیرند به این مفهوم است که در سطح دانشگاه‌ها فعالیت دارند و این نخستین پژوهشکده در استان مرکزی است که ما به دنبال تاسیس آن هستیم.

در بخش آموزش جهاد دانشگاهی در سطح استان مرکزی پنج مرکز آموزش و سه مرکز آموزش علمی‌کاربردی با حدود 1700 دانشجو داریم و در شهر اراک و ساوه دو مرکز آموزش تخصصی داریم که آموزش‌های کوتاه مدت تخصصی را ارائه می‌دهیم.

 در بخش فرهنگی و اطلاع‌رسانی بخشی از آن دانشگاهی و بخشی خارج از دانشگاه مشغول فعالیت هستند و دو خبرگزاری در مجموعه جهاد دانشگاهی جهت اطلاع‌رسانی با نام دانشجویان ایران ایسنا و خبرگزاری بین‌المللی قرآنی ایکنا در اراک فعالیت دارند.

در حوزه اشتغال و تجاری‌سازی حدود 10 سال است که در زمینه اشتغال تاسیس و فعالیت دارد که در جهت همیاری با مسئولان انجام می‌شود و در تلاش هستیم که در راستای آموزش کارآفرینی و ایجاد کسب و کارجوانان حرکت کند.

بر همین اساس یک مرکز به نام رشد در نیمور محلات داریم که در جهت تاسیس شرکت‌های دانش بنیان با جوانان همکاری می‌کنند و بنا بر آمار داده شده تا به حال پانزده شرکت در این مرکز مشغول به‌کار هستند.

تسنیم: شرکت‌های دانش‌بنیان تحت نظارت جهاد دانشگاهی به شکل حمایتی می‌شوند و تاکنون چه دستاوردی در این زمینه داشتید؟

فراهانی: مجموعه جهاد دانشگاهی به طور کل یک نهاد دانش‌بنیان است و همه مسئولیت‌هایی که به آن سپرده می‌شود در جهت توسعه علم و دانش و همچنین تبدیل دانش به ثروت‌اندوزی است.

درباره پژوهش‌های انجام شده به دلیل داشتن گروه پژوهشی علوم انسانی، پژوهش‌هایی را در راستای اشتغال و سرمایه‌گذاری در استان مرکزی مورد بررسی قرار دادیم و سند اشتغال و توسعه سرمایه‌گذاری را در سال 1390 تدوین کردیم که مورد توجه و استقبال قرار گرفت، در سال‌های بعد بیشتر توسعه و سرمایه‌گذاری که در استان انجام شد که براساس تحقیق‌های همین سند صورت گرفته است و سعی می‌کنیم تمامی آمار و اطلاعات را به روزرسانی کنیم و همه اخبار و اطلاعات و پژوهش‌های انجام شده را به مسئولان ارائه می‌دهیم.

شرکت‌های دانش‌بنیان و واحد‌های فن‌آوری در حوزه‌های کشاورزی، انرژی فعالیت می‌کنند و همه جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاه و یا در حال تحصیل هستند که با هدایت اساتید مراکز آموزش عالی جهاد دانشگاهی یا دانشگاه‌های سطح منطقه  با طرح‌ها و ایده‌های مختلف عمل می‌کنند.

تسنیم: در بخش مرکز ناباروری رویان و عملکرد آن هم توضیح دهید؟

فراهانی: رویان یکی از مراکز فوق تخصصی استان مرکزی است که در سال 1393 کار خود را آغاز کرده است، پس از افتتاح این مرکز بر این باور بودیم که آمار ناباروری در استان مرکزی نسبت به استان‌های دیگر کمتر باشد ولی متاسفانه با مراجعه‌هایی که از شهر اراک و شهرهای استان داشتیم این گونه نبود.

بر اساس آمار و اطلاعات به‌دست آمده تاکنون مشخص شد که وضعیت ما در بحث ناباروری از  استان‌های محروم هم محروم‌تر است.

 برای زوج‌های نابارور تا به حالا حدود هجده هزار پرونده در مرکز رویان تشکیل شده‌ است  و البته این آمار فقط متعلق به استان خودمان نیست ما به دیگراستان‌ها مانند لرستان و همدان که فاقد مرکز ناباروری هستند هم خدمات می‌دهیم، قابل ذکر است که جهاد دانشگاهی در تلاش است در این استان‌ها هم مراکز ناباروری راه‌اندازی کند، مقطع دو سالی که مرکز رویان استان مرکزی در حال فعالیت است.

 حدود چهار صد نوزاد متولد شده داشته‌ایم، البته به سبب خارج شدن زوج‌های نابارور از لیست پرونده‌های مرکز، پس از قطعی شدن باروری و مراجعه به پزشکان خارج از مرکز و عدم  ادامه روند پزشکی زوج این آمار نمی‌تواند دقیق باشد.

تسنیم: در رابطه با طرح کنگره ملی مبارزه با مواد مخدر که با کمک جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود توضیح بدهید؟

فراهانی: این کنگره مصوبه وزارت کشور بوده‌ با حضور وزیر کشور در استان مرکزی مصوب شده است و متولی اصلی آن استانداری و دبیرخانه شورای مبارزه با مواد‌مخدر است با توجه به تحقیقات و مطالعات انجام شده با کارگروه‌های پژوهشی جهاد دانشگاهی، موضوع علمی این مبحث به جهاد دانشگاهی محول شده‌ است، تا با همکاری و همیاری دانشگاه‌های استانی این کنگره برگزار شود.

فعلا در مرحله کارهای مقدماتی کنگره هستیم و تاریخ پیشنهادی هم همان بهمن است، احتمال دوم در مورد تاریخ برگزاری کنگره، اردیبهشت 97 است.

تسنیم: مهمترین مشکلات جهاد دانشگاهی از نظر شما چیست؟

فراهانی: خوشبختانه ما با نیروی انسانی خوش‌فکر و سرآمد که در مجموعه جهاد دانشگاهی داریم مشکل خاصی نداریم، ولی موضوع منابع مالی که به طور کلی در تمامی کشوربا آن روبه‌رو هستند را داریم، ما همکاران پرتلاشی با ارائه ایده‌های متفاوت داریم، ولی نمی‌توانیم طرح‌ها و پروژه‌ها را در سطح استان اجرایی کنیم.

پیشنهاد‌هایی را به مرکز خودمان و استانداری دادیم، تاکنون در مسیر توسعه رویان استان هستیم، مراکزی مانند مرکز تحقیقات سلول‌درمانی، هم راه‌اندازی و به شکل مرکز درمانی و سلول‌درمانی کلینیکی شروع به فعالیت داریم.

ایده پژوهشی بسیار زیاد است، ولی به سبب منابع مالی، جهاد دانشگاهی به تنهایی توانایی و امکان استقرار تمامی مراکز و بهره بردن از تجارب را ندارد، امیدواریم که مسئولان استان جهاد دانشگاهی را در این زمینه یاری دهند که بتوانیم در سطح استان اهداف پژوهشی را انجام دهیم.

تسنیم: با توجه به گلایه بسیاری از مراکز آموزشی، دانشگاهی استان وضعیت جذب دانشجوبرای جهاد دانشگاهی به چه صورت است؟

فراهانی: وضعیت دانشجو با توجه به توسعه‌، بخش آموزش عالی در سطح کشور صورت گرفته‌ است، جذب دانشجو کار سختی است ولی مراکز جهاد دانشگاهی همیشه تلاش کردند رشته‌هایی را تاسیس و تدوین کنند که به صورت میان رشته‌ای باشد و بازار کسب‌ و‌ کار را به خوبی دربرگیرد.

مراکز آموزش‌ عالی که داریم، در دانشگاه علمی‌کاربردی تعریف شده‌ است و غالب رشته‌های مراکز هم فنی‌ و مهندسی هستند که داوطلب بیشتری دارد، رشته‌های مدیریت و علوم‌انسانی مانند حقوق، اشباع شده نیست و می‌تواند بازار کار داشته‌ باشد، البته این کم شدن نسبت دانشجو با مراکز در آمار جذب دانشگاه ما هم اثر گذاشته است.

تسنیم: در مراکز جهاد دانشگاهی چند رشته تدریس می‌شود؟

فراهانی: مجموع رشته‌های آموزش‌عالی جهاد دانشگاهی، در مرکز اراک حدود 22 رشته است در مرکز ساوه حدود 10 رشته، نیمور محلات 10 رشته که مجموع 44 رشته در مقاطع کاردانی و کارشناسی تدریس می‌شود.

معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی استان مرکزی

خبرگزاری دانشجویان ایران

iqna

sid

 

نشريات

 

کل بازدید از مطالب

بازدیدکنندگان
2
مطالب
1520
نمایش تعداد مطالب
1236358

آمار بازدید

امروز11

  • آی پی شما 54.198.158.24
  • مرورگر: unknown
  • نسخه مرورگر: unknown
  • سیستم عامل: unknown
2
آنلاین

جهاد دانشگاهی و اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

IMAGE

یکشنبه, 03 تیر 1397

جهاد دانشگاهی و اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.  به گزارشروابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، این مراسم با حضور دکتر سیدجعفر نظام دوست رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی و حجت الاسلام صفر قربان پور مدیرکل تبلیغات اسلامی استان و جمعی از خبرنگاران برگزار و طی آن دو طرف با امضای تفاهم نامه، بر همکاری مشترک بین دو نهاد عمومی و انقلابی تاکید کردند. در حاشیه امضای این تفاهم نامه، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان...ادامه مطلب...

مدیر حوزه علمیه استان مرکزی: فعالیت های علمی و فرهنگی جهاد دانشگاهی قابل تقدیر است

IMAGE

چهارشنبه, 30 خرداد 1397

رئیس جهاددانشگاهی استان مرکزی و معاون فرهنگی این نهاد با مدیر حوزه علمیه استان مرکزی دیدار و گفت‌و‌گو کردند.به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، به نقل از ایکنا مدیر حوزه علمیه استان مرکزی در این دیدار با بیان اینکه فعالیت های علمی و فرهنگی جهاد دانشگاهی قابل تقدیر است، افزود: حوزه در ارتباط با فعالیت‌های جهاددانشگاهی از آمادگی کامل برخوردار است، حوزه و دانشگاه باید مکمل هم باشند و این موضوع برگرفته از اندیشه شهید مطهری است...ادامه مطلب...

طرح «دوشنبه‌هاي قرآني» در جهاد دانشگاهی استان مرکزی برگزار می شود

IMAGE

چهارشنبه, 30 خرداد 1397

طرح «دوشنبه‌هاي قرآني» با هدف ترويج مراجعه و بهره‌برداري از متون مرجع ديني در زندگي روزمره در بين جهادگران جهاددانشگاهي استان مركزي در روز های دوشنبه هاي هر هفته اجرا مي‌شود.به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، محسن مرادی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی با اعلام این خبر افزود: اين طرح از روز دوشنبه چهارم تيرماه سال جاري آغاز خواهد شد.وی برگزاري مسابقات قرآن به صورت ماهیانه، حزب خوانی قرآن و ارسال پیام های قرآنی به...ادامه مطلب...

رئیس جهاددانشگاهی استان مرکزی: جهاد‌دانشگاهی رابط میان دانشگاه و مردم است

IMAGE

سه شنبه, 22 خرداد 1397

رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی گفت: جهاد‌‌دانشگاهی از نهادهای موفق در جهت همکاری و ارتباط با دانشگاهیان است. جهاد‌دانشگاهی رابط میان دانشگاه و مردم است و می‌توانیم ارتباط بین اساتید مشاوره را با جامعه و معضلات جامعه برقرار کنیم.به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، به نقل از ایکنا سید جعفر نظام‌دوست، رئیس جهاددانشگاهی استان مرکزی، امروز، ۲۲خردادماه در هفتاد و یکمین جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی‌فرهنگی استان مرکزی که در...ادامه مطلب...

تقدیر استاندار مرکزی از فعالیت‌های مرکز فوق‌تخصصی ناباروری جهاددانشگاهی

IMAGE

سه شنبه, 22 خرداد 1397

استاندار مرکزی گفت: فعالیت‌های مرکز فوق‌تخصصی ناباروری استان جای تقدیر دارد. تنها افراد با درآمد پایین به این مرکز مراجعه نمی‌کنند چرا که خدمات ارائه‌شده در این مرکز علمی است و به خوبی انجام می‌شود و از رفتن زوجین جهت درمان به خارج از کشور و دیگر مراکز تخصصی تهران جلوگیری می‌کند. به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، به نقل از ایکنا سیدعلی آقازاده، استاندار مرکزی، امروز، ۲۲ خردادماه در هفتاد و یکمین جلسه کارگروه تخصصی...ادامه مطلب...

بیانیه جهاددانشگاهی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی قدس


چهارشنبه, 16 خرداد 1397

  جهاددانشگاهی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی قدس بیانیه ای صادر کرد. به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی متن کامل بیانیه به شرح زیر است:  بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ  یَآ أَیُّهَا الَّذینَ ءَامَنُواْ إِن تَنصُرُواْ اللَّهَ یَنصُرْکُمْ وَ یُثَبّتْ أَقْدَامَکُمْ‏(آیه 7 سوره مبارکه محمد.ص.) فلسفه و محتوای روز جهانی قدس در بستر رمضان المبارک که موسم تمرین صبر و استقامت است، نویدبخش نصرت الهی است که آیاتِ محکماتِ قرآن مجید، آن را...ادامه مطلب...

انعقاد تفاهم نامه همكاري بين اداره كل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان مركزي و جهاددانشگاهي استان مركزي

IMAGE

سه شنبه, 08 خرداد 1397

 تفاهم نامه همكاري بين اداره كل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان مركزي و جهاددانشگاهي استان مركزي در زمينه همكاري آموزشي، تحقيقاتي و فرهنگي در حاشيه برگزاري نمايشگاه "اشتغال، كارآفريني و كسب و كارهاي فناورانه" در مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك منعقد شد. به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، دراين تفاهم نامه دو طرف متعهد مي شوند در زمينه فعاليت هاي آموزشي(علمي كاربردي، تخصصي، تك درس)، پژوهشي، تحقيقاتي و فرهنگي،...ادامه مطلب...

مركز نوآوري مركز آموزش جهاددانشگاهي اراك افتتاح شد

IMAGE

سه شنبه, 08 خرداد 1397

آيين افتتاحيه راه اندازي مركز نوآوري مركز آموزش جهاددانشگاهي اراك با حضور دكتر رئوفي، سرپرست دانشگاه علمي كاربردي استان مركزي، دكتر رحماني مديركل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان، دكتر نظام دوست، رئيس جهاددانشگاهي استان، مهندس يساولي مدير فناوري اطلاعات و شبكه دولت استانداري مركزي و جمعي از مسئولان 7 خردادماه در حاشيه برپايي نمايشگاه "اشتغال، كارآفريني و كسب و كارهاي فناورانه" در مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك برگزار شد....ادامه مطلب...

بازديد جمعي از مسئولان استان مركزي از نمايشگاه "اشتغال، كارآفريني و كسب و كارهاي فناورانه" مركز جهاددانشگاهي اراك

IMAGE

سه شنبه, 08 خرداد 1397

جمعي از روساي و مديران استان مركزي از نمايشگاه اشتغال، كارآفريني و كسب و كارهاي فناورانه مركز جهاددانشگاهي اراك كه هفتم خردادماه در اين مركز آموزشي برپا شده است بازديد به عمل آوردند. به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، درمراسم افتتاحيه اين نمايشگاه دكتر نظام دوست، رئيس جهاددانشگاهي استان، مهندس يساولي مدير فناوري اطلاعات و شبكه دولت استانداري مركزي، دكتر رئوفي، سرپرست دانشگاه علمي كاربردي استان مركزي و دكتر رحماني مديركل...ادامه مطلب...

نمايشگاه "اشتغال، كارآفريني و كسب و كارهاي فناورانه" در مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك گشايش يافت

IMAGE

سه شنبه, 08 خرداد 1397

نمايشگاه "اشتغال، كارآفريني و كسب و كارهاي فناورانه" در مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك امروز 8 خرداد گشايش يافت. به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، به همت دفتر كارآفريني و ارتباط با جامعه و صنعت مركز آموزش علمي كاربردي جهاددانشگاهي اراك، نمايشگاه اشتغال، كارآفريني و كسب و كارهاي فناورانه با حضور دكتر رئوفي سرپرست دانشگاه علمي كاربردي استان مركزي، دكتر رحماني مديركل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان، دكتر نظام...ادامه مطلب...

گزارش تصويری

No result...

لیست شماره های سامانه پیام کوتاه جهاد دانشگاهی استان مرکزی

  روابط عمومی

30005710002002


  حراست

30005710002006


  معاونت آموزشی

 30005710002004


  معاونت پژوهش و فناوری

 30005710002005


   معاونت فرهنگی

 30005710002003


  معاونت پشتیبانی

 30005710002001


  مرکز فوق تخصصی درمان و تحقیقات نا باروری

 30005710002010

نظر سنجی

ارزیابی میزان رضایتمندی شهروندان از عملکرد جهاددانشگاهی واحد استان مرکزی

ثبت نام آنلاین دوره های آموزشی

جهاددانشگاهی در شبکه های اجتماعی