جهاد دانشگاهی واحد استان مرکزی

امروز:
چهارشنبه, 02 اسفند 1396
اَللّهُمَّ عَرِّفْنى نَفْسَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى نَفْسَكَ لَمْ اَعْرِف نَبِيَّكَ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى رَسُولَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى رَسُولَكَ لَمْ اَعْرِفْ حُجَّتَكَ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى حُجَّتَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى حُجَّتَكَ ضَلَلْتُ عَنْ دينى خدايا خود را به من بشناسان، زيرا اگر خود را به من نشناسانى فرستاده ات را نشناخته ام، خدايا فرستاده ات را به من بشناسان، زيرا اگر فرستاده ات را به من نشناسانى حجّتت را نشناخته ام، خدايا حجّتت را به من بشناسان، زيرا اگر حجّتت را به من نشناسانى، از دين خود گمراه مى شوم.

معاون جهاد دانشگاهی استان مرکزی در بازدید از تسنیم: نخستین پژوهشکده علمی استان مرکزی در اراک راه‌اندازی می‌شود

جهاددانشگاهی اراک

معاون پشتیبانی جهاد دانشگاهی استان مرکزی گفت: نخستین پژوهشکده علمی استان مرکزی در اراک تاسیس و راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، "اکبر فراهانی" معاون پشتیبانی جهاد دانشگاهی استان‌ مرکزی با حضور در دفتر سرپرستی خبرگزاری تسنیم در استان مرکزی ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این خبرگزاری، عملکرد جهاد دانشگاهی استان مرکزی را تشریح کرد.

"مجید جمالو" سرپرست اداره برنامه‌ریزی جهاد دانشگاهی استان‌ مرکزی، معاون پشتیبانی جهاد دانشگاهی استان مرکزی را در این بازدید همراهی کرد.

اکبر فراهانی در این بازدید پس از تشریح کامل مدیر دفتر خبرگزاری تسنیم از نحوه فعالیت این خبرگزاری و چگونگی تعامل آن با دستگاه‌های اجرایی به برقراری ارتباط مستمر این خبرگزاری با بخش‌های مختلف مرکز آموزش‌ عالی جهاد ‌دانشگاهی تاکید کرد.

معاون پشتیبانی جهاد دانشگاهی استان مرکزی با اشاره به اهمیت حوزه خبر اظهار داشت: حوزه خبررسانی یکی از حوزه‌های سخت و پرمشغله است ولی شاید به واسطه تعداد خبرگزاری‌ها، شغل خبرنگاری کم‌رنگ شده و نیازمند است، کمی توجه به این حرفه بیشتر شود، خبرنگار مانند رزمنده‌ای می‌ماند که در میدان عمل قرار می‌گیرد، مدافع حقوق مردم، منافع ملی و آرمان‌های ارزشمند انقلاب اسلامی است.

مشروح گفت‌و‌گوی تفصیلی خبرنگاران تسنیم با "اکبر فراهانی" معاون پشتیبانی جهاد دانشگاهی استان‌مرکزی در زیر می‌آید:

تسنیم: جایگاه جهاد دانشگاهی استان مرکزی بین کل کشور در چه رتبه‌ای قرار دارد؟

فراهانی: جهاد دانشگاهی در سال 1359 در راستای اهداف انقلاب فرهنگی ایران تاسیس شده و در استان مرکزی همزمان با تاسیس کل کشور در آبان ماه همان سال افتتاح شده‌ است، در اساس‌نامه جهاد دانشگاهی بر فعالیت‌های فرهنگی و تحقیقاتی به جهت اسلامی شدن دانشگاه‌ها تاکید شده‌ است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی جهاد دانشگاهی را پلی میان دانشگاه و بخش صنعتی، خدماتی کشور می‌داند در این راستا شورای عالی انقلاب فرهنگی اساس‌نامه جدیدی به تصویب رساند و جایگزین اساس‌نامه قبلی کرد و در حال حاضر جهاد دانشگاهی در چهار حوزه کاری بر مبنای اساس‌نامه مصوبه شورای عالی فرهنگی فعالیت دارد که شامل پژوهش، آموزش، فرهنگ اطلاع‌رسانی، اشتغال و تجاری‌سازی است.

در مجموع کل کشور 80 واحد، جهاد دانشگاهی فعال داریم که یکی از آن واحد‌ها استان‌ مرکزی است، ما در هر چهار حوزه پژوهش، آموزش، فرهنگ اطلاع‌رسانی، اشتغال و تجاری‌سازی فعالیت داریم، حوزه پشتیبانی هم باید ایجاد شود.

در گروه پژوهشی سه گروه پژوهشی مصوب داریم که شاید در بین دیگر دانشگاه‌های استان وجود ندارد.

تسنیم: چشم‌انداز شما در این بخش چگونه تعریف شده است؟

فراهانی: چشم‌اندازی که در این بخش داریم تاسیس پژوهشکده توسعه منطقه‌ای است که در حال پی‌ریزی و برنامه‌ریزی این بخش هستیم و تا پایان سال 1396 بتوانیم مجوز و اقدامات اولیه برای تاسیس این پژوهشکده را از وزارت علوم دریافت کنیم.

تسنیم: فعایت پژوهشکده بر چه اساسی خواهد بود؟

فراهانی: هدف و برنامه پژوهشکده توسعه علم و پژوهش است، شاید سطح علمی پژوهشکده‌ها که فعالیت علمی انجام می‌دهند در سطح مطلوب نباشد ولی وقتی پژوهشکده‌ها زیر نظر و مجموعه وزارت علوم مجوز بگیرند به این مفهوم است که در سطح دانشگاه‌ها فعالیت دارند و این نخستین پژوهشکده در استان مرکزی است که ما به دنبال تاسیس آن هستیم.

در بخش آموزش جهاد دانشگاهی در سطح استان مرکزی پنج مرکز آموزش و سه مرکز آموزش علمی‌کاربردی با حدود 1700 دانشجو داریم و در شهر اراک و ساوه دو مرکز آموزش تخصصی داریم که آموزش‌های کوتاه مدت تخصصی را ارائه می‌دهیم.

 در بخش فرهنگی و اطلاع‌رسانی بخشی از آن دانشگاهی و بخشی خارج از دانشگاه مشغول فعالیت هستند و دو خبرگزاری در مجموعه جهاد دانشگاهی جهت اطلاع‌رسانی با نام دانشجویان ایران ایسنا و خبرگزاری بین‌المللی قرآنی ایکنا در اراک فعالیت دارند.

در حوزه اشتغال و تجاری‌سازی حدود 10 سال است که در زمینه اشتغال تاسیس و فعالیت دارد که در جهت همیاری با مسئولان انجام می‌شود و در تلاش هستیم که در راستای آموزش کارآفرینی و ایجاد کسب و کارجوانان حرکت کند.

بر همین اساس یک مرکز به نام رشد در نیمور محلات داریم که در جهت تاسیس شرکت‌های دانش بنیان با جوانان همکاری می‌کنند و بنا بر آمار داده شده تا به حال پانزده شرکت در این مرکز مشغول به‌کار هستند.

تسنیم: شرکت‌های دانش‌بنیان تحت نظارت جهاد دانشگاهی به شکل حمایتی می‌شوند و تاکنون چه دستاوردی در این زمینه داشتید؟

فراهانی: مجموعه جهاد دانشگاهی به طور کل یک نهاد دانش‌بنیان است و همه مسئولیت‌هایی که به آن سپرده می‌شود در جهت توسعه علم و دانش و همچنین تبدیل دانش به ثروت‌اندوزی است.

درباره پژوهش‌های انجام شده به دلیل داشتن گروه پژوهشی علوم انسانی، پژوهش‌هایی را در راستای اشتغال و سرمایه‌گذاری در استان مرکزی مورد بررسی قرار دادیم و سند اشتغال و توسعه سرمایه‌گذاری را در سال 1390 تدوین کردیم که مورد توجه و استقبال قرار گرفت، در سال‌های بعد بیشتر توسعه و سرمایه‌گذاری که در استان انجام شد که براساس تحقیق‌های همین سند صورت گرفته است و سعی می‌کنیم تمامی آمار و اطلاعات را به روزرسانی کنیم و همه اخبار و اطلاعات و پژوهش‌های انجام شده را به مسئولان ارائه می‌دهیم.

شرکت‌های دانش‌بنیان و واحد‌های فن‌آوری در حوزه‌های کشاورزی، انرژی فعالیت می‌کنند و همه جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاه و یا در حال تحصیل هستند که با هدایت اساتید مراکز آموزش عالی جهاد دانشگاهی یا دانشگاه‌های سطح منطقه  با طرح‌ها و ایده‌های مختلف عمل می‌کنند.

تسنیم: در بخش مرکز ناباروری رویان و عملکرد آن هم توضیح دهید؟

فراهانی: رویان یکی از مراکز فوق تخصصی استان مرکزی است که در سال 1393 کار خود را آغاز کرده است، پس از افتتاح این مرکز بر این باور بودیم که آمار ناباروری در استان مرکزی نسبت به استان‌های دیگر کمتر باشد ولی متاسفانه با مراجعه‌هایی که از شهر اراک و شهرهای استان داشتیم این گونه نبود.

بر اساس آمار و اطلاعات به‌دست آمده تاکنون مشخص شد که وضعیت ما در بحث ناباروری از  استان‌های محروم هم محروم‌تر است.

 برای زوج‌های نابارور تا به حالا حدود هجده هزار پرونده در مرکز رویان تشکیل شده‌ است  و البته این آمار فقط متعلق به استان خودمان نیست ما به دیگراستان‌ها مانند لرستان و همدان که فاقد مرکز ناباروری هستند هم خدمات می‌دهیم، قابل ذکر است که جهاد دانشگاهی در تلاش است در این استان‌ها هم مراکز ناباروری راه‌اندازی کند، مقطع دو سالی که مرکز رویان استان مرکزی در حال فعالیت است.

 حدود چهار صد نوزاد متولد شده داشته‌ایم، البته به سبب خارج شدن زوج‌های نابارور از لیست پرونده‌های مرکز، پس از قطعی شدن باروری و مراجعه به پزشکان خارج از مرکز و عدم  ادامه روند پزشکی زوج این آمار نمی‌تواند دقیق باشد.

تسنیم: در رابطه با طرح کنگره ملی مبارزه با مواد مخدر که با کمک جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود توضیح بدهید؟

فراهانی: این کنگره مصوبه وزارت کشور بوده‌ با حضور وزیر کشور در استان مرکزی مصوب شده است و متولی اصلی آن استانداری و دبیرخانه شورای مبارزه با مواد‌مخدر است با توجه به تحقیقات و مطالعات انجام شده با کارگروه‌های پژوهشی جهاد دانشگاهی، موضوع علمی این مبحث به جهاد دانشگاهی محول شده‌ است، تا با همکاری و همیاری دانشگاه‌های استانی این کنگره برگزار شود.

فعلا در مرحله کارهای مقدماتی کنگره هستیم و تاریخ پیشنهادی هم همان بهمن است، احتمال دوم در مورد تاریخ برگزاری کنگره، اردیبهشت 97 است.

تسنیم: مهمترین مشکلات جهاد دانشگاهی از نظر شما چیست؟

فراهانی: خوشبختانه ما با نیروی انسانی خوش‌فکر و سرآمد که در مجموعه جهاد دانشگاهی داریم مشکل خاصی نداریم، ولی موضوع منابع مالی که به طور کلی در تمامی کشوربا آن روبه‌رو هستند را داریم، ما همکاران پرتلاشی با ارائه ایده‌های متفاوت داریم، ولی نمی‌توانیم طرح‌ها و پروژه‌ها را در سطح استان اجرایی کنیم.

پیشنهاد‌هایی را به مرکز خودمان و استانداری دادیم، تاکنون در مسیر توسعه رویان استان هستیم، مراکزی مانند مرکز تحقیقات سلول‌درمانی، هم راه‌اندازی و به شکل مرکز درمانی و سلول‌درمانی کلینیکی شروع به فعالیت داریم.

ایده پژوهشی بسیار زیاد است، ولی به سبب منابع مالی، جهاد دانشگاهی به تنهایی توانایی و امکان استقرار تمامی مراکز و بهره بردن از تجارب را ندارد، امیدواریم که مسئولان استان جهاد دانشگاهی را در این زمینه یاری دهند که بتوانیم در سطح استان اهداف پژوهشی را انجام دهیم.

تسنیم: با توجه به گلایه بسیاری از مراکز آموزشی، دانشگاهی استان وضعیت جذب دانشجوبرای جهاد دانشگاهی به چه صورت است؟

فراهانی: وضعیت دانشجو با توجه به توسعه‌، بخش آموزش عالی در سطح کشور صورت گرفته‌ است، جذب دانشجو کار سختی است ولی مراکز جهاد دانشگاهی همیشه تلاش کردند رشته‌هایی را تاسیس و تدوین کنند که به صورت میان رشته‌ای باشد و بازار کسب‌ و‌ کار را به خوبی دربرگیرد.

مراکز آموزش‌ عالی که داریم، در دانشگاه علمی‌کاربردی تعریف شده‌ است و غالب رشته‌های مراکز هم فنی‌ و مهندسی هستند که داوطلب بیشتری دارد، رشته‌های مدیریت و علوم‌انسانی مانند حقوق، اشباع شده نیست و می‌تواند بازار کار داشته‌ باشد، البته این کم شدن نسبت دانشجو با مراکز در آمار جذب دانشگاه ما هم اثر گذاشته است.

تسنیم: در مراکز جهاد دانشگاهی چند رشته تدریس می‌شود؟

فراهانی: مجموع رشته‌های آموزش‌عالی جهاد دانشگاهی، در مرکز اراک حدود 22 رشته است در مرکز ساوه حدود 10 رشته، نیمور محلات 10 رشته که مجموع 44 رشته در مقاطع کاردانی و کارشناسی تدریس می‌شود.

معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی استان مرکزی

خبرگزاری دانشجویان ایران

iqna

sid

 

نشريات

 

کل بازدید از مطالب

بازدیدکنندگان
6
مطالب
1432
نمایش تعداد مطالب
1121960

آمار بازدید

امروز11

  • آی پی شما 54.167.29.208
  • مرورگر: unknown
  • نسخه مرورگر: unknown
  • سیستم عامل: unknown
5
آنلاین
  • ساختمان مرکزی
  • ساختمان پردیس
  • درمان
  • بانک خون
  • دانشجو

مستند"داستان آینده" در جهاد دانشگاهی استان مرکزی اکران شد

IMAGE

پنج شنبه, 26 بهمن 1396

مستند"داستان آینده" در جهاد دانشگاهی استان مرکزی اکران شد. به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی،به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی و به مناسبت ايام الله دهه فجر انقلاب اسلامي، مستند"داستان آينده" با موضوع زندگي شهيد بزرگوار دكتر سعيد كاظمي آشتياني بنيانگذار و رئيس پژوهشكده رويان، در روز چهارشنبه 25 بهمن ماه سال جاري در سالن اجتماعات جهاد دانشگاهي استان مركزي در اراک اكران شد.  پژوهشکده رویان با تلاش محققان به...ادامه مطلب...

دوره آموزشی طرح تکریم ارباب رجوع در جهاد دانشگاهی استان مرکزی برگزار شد

IMAGE

شنبه, 23 دی 1396

در راستای برنامه آموزشی ستاد صیانت از حقوق شهروندی دوره آموزشی طرح تکریم ارباب رجوع با هدف حفظ کرامت مخاطبان در جهاد دانشگاهی استان مرکزی برگزار شد.به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، مدیر روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی با اعلام این خبر افزود : با توجه به ماهیت خدمات رسانی جهاد دانشگاهی و حفظ و صیانت از حقوق شهروندی و ارائه خدمات بهینه و به موقع با رعایت اخلاق حسنه، این نهاد اقدام به برگزاری دوره آموزشی طرح تکریم ارباب...ادامه مطلب...

تقدیر از دفتر کارآفرینی مرکز جهاد دانشگاهی اراک به جهت کسب رتبه برتر کشور

IMAGE

پنج شنبه, 26 بهمن 1396

دفتر کارآفرینی مرکز جهاد دانشگاهی اراک به جهت کسب رتبه برتر کشور تقدیر شد.به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، در این مراسم که 25 بهمن ماه و با حضور جمعی از مسئولان وزارت علوم و دانشگاه جامع علمی کاربردی در در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، از دفتر کارآفرینی مرکز جهاد دانشگاهی اراک به عنوان یکی از چهار دفتر کارآفرینی برتر تقدیر شد.در همین ارتباط مهندس مسعود شهرجردی سرپرست مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی اراک...ادامه مطلب...

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی استان مرکزی: چشم اندازی نهایی مرکز «دیده‌بان اجتماعی» کمک به ارتقای وضعیت توسعه اجتماعی و فرهنگی استان است

IMAGE

چهارشنبه, 25 بهمن 1396

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی استان مرکزی با اشاره به راه‌اندازی مرکز «دیده‌بان اجتماعی»، کارکرد و فرآیند اجرایی این مرکز را تشریح کرد. به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، مهدی مباركی، در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به فعالیت‌های گروه توسعه اجتماعی جهاد دانشگاهی گفت: این گروه پیشنهادی به حوزه معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری و دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مبنی بر راه اندازی مرکز «دیده‌بان اجتماعی» ارائه داد و...ادامه مطلب...

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی تاکید کرد: ضرورت توجه به باورهاي ديني و آگاهي نسل جوان در فعالیت های این معاونت

IMAGE

چهارشنبه, 25 بهمن 1396

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی بر ضرورت توجه به باورهاي ديني و آگاهي نسل جوان در فعالیت های این معاونت تاکید کرد. به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، محسن مرادی در نشست صمیمی اعضای معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی که با حضور مدیر روابط عمومی این نهاد برگزار شد، افزود: جهاد دانشگاهی نهادی است انقلابی که پس از تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی و به منظور تحقق بخشیدن به اهداف این ستاد به فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی...ادامه مطلب...

بر اساس نتایج پژوهش علمی جهاد دانشگاهی استان مرکزی؛ اعتیاد و مداخله اطرافیان 2 عامل اصلی طلاق در شهر اراک

IMAGE

سه شنبه, 24 بهمن 1396

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی گفت:  بر اساس نتایج پژوهش علمی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، اعتیاد و مداخله اطرافیان 2 عامل اصلی در بروز پدیده طلاق در شهر اراک است. به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، زهرا فرجی افزود: این پژوهش به سفارش دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی و توسط معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی استان مرکزی انجام شد و بر اساس یافته های آن درآمد ناکافی، بی مسئولیتی و نداشتن مهارت های زندگی نیز...ادامه مطلب...

دعوت به همکاری جهاد دانشگاهی استان مرکزی در بخش درمانی

IMAGE

پنج شنبه, 19 بهمن 1396

جهاد دانشگاهی استان مرکزی در راستای تکمیل کادر پزشکی خود در مرکز درمان ناباروری، با صدور فراخوانی نسبت به جذب نیرو اقدام کرده است.به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، در فراخوان اعلام شده توسط امور اداری این نهاد، از متقاضیان دعوت شده است که رونوشتی از صفحات شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت (ویژه آقایان) و مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را به همراه رزومه کامل (سوابق کاری به همراه مستندات) تا پایان وقت اداری 30 بهمن...ادامه مطلب...

مستند"داستان آینده" در جهاد دانشگاهی استان مرکزی اکران می شود

IMAGE

پنج شنبه, 19 بهمن 1396

مستند"داستان آینده" در جهاد دانشگاهی استان مرکزی اکران می شود.به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان مرکزی، دکترسیدجعفر نظام دوست رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی با اعلام این خبر افزود: به مناسبت ايام الله دهه فجر انقلاب اسلامي، مستند"داستان آينده" با موضوع زندگي شهيد بزرگوار دكتر سعيد كاظمي آشتياني بنيانگذار و رئيس پژوهشكده رويان، در روز چهارشنبه 25 بهمن ماه سال جاري در سالن اجتماعات جهاد دانشگاهي استان مركزي در اراک اكران خواهد شد. وی...ادامه مطلب...

مسابقه عکاسی با تلفن همراه در راهپیمایی 22 بهمن


پنج شنبه, 19 بهمن 1396

 ضمن عرض تسليت به مناسبت فرا رسيدن ايام فاطميه و گراميداشت فرا رسيدن دهه فجر انقلاب اسلامي،  به استحضار همكاران محترم مي رساند مسابقه عكاسي با تلفن همراه از راهپيمايي 22 بهمن ماه ويژه جهادگران جهاد دانشگاهي استان مركزي و خانواده هاي محترم آنها(همسر و فرزندان)، برگزار مي گردد. توجه به نكات ذيل ضروري مي باشد:1-هر كدام از اعضاي محترم خانواده مي توانند به صورت مجزا در اين مسابقه شركت كنند.2-هر فرد مي تواند حداكثر 5 عكس را ارسال كند.3-شركت كنندگان...ادامه مطلب...

مسابقه نقاشی و دل نوشته به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی


پنج شنبه, 19 بهمن 1396

عرض تسليت به مناسبت فرا رسيدن ايام فاطميه و گراميداشت دهه فجر انقلاب اسلامي،  به استحضار همكاران محترم مي رساند در نظر است مسابقه نقاشي ويژه فرزندان همكاران زير 12 سال(مقطع ششم ابتدائي و پائين تر) با موضوع دهه فجر انقلاب اسلامي برگزار گردد. نقاشي بايد تماما توسط خود فرزندان و بدون كمك ديگران بصورت انفرادي در كاغذ A4 كشيده شود. به برگزيدگان جوايزي اهداء خواهد شد.همچنين مسابقه دل نوشته ويژه فرزندان دانش آموز در مقطع متوسطه اول و دوم برگزار مي...ادامه مطلب...

گزارش تصويری

No result...

لیست شماره های سامانه پیام کوتاه جهاد دانشگاهی استان مرکزی

  روابط عمومی

30005710002002


  حراست

30005710002006


  معاونت آموزشی

 30005710002004


  معاونت پژوهش و فناوری

 30005710002005


   معاونت فرهنگی

 30005710002003


  معاونت پشتیبانی

 30005710002001


  مرکز فوق تخصصی درمان و تحقیقات نا باروری

 30005710002010

نظر سنجی

ارزیابی میزان رضایتمندی شهروندان از عملکرد جهاددانشگاهی واحد استان مرکزی

ثبت نام آنلاین دوره های آموزشی

جهاددانشگاهی در شبکه های اجتماعی