کمیسیون کشاورزی مجلس طرح راه‌اندازی مرکز جامع تولید دانش‌بنیان انار در ساوه را مصوب کرد

۲۳ دی ۱۳۹۹ | ۰۷:۳۹ کد : ۲۶۹۱۵ معاونت پژوهشی تاپ خبر
رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی گفت: طرح راه اندازی مرکز جامع تولید دانش بنیان انار در ساوه، به تصویب کمیسیون کشاورزی مجلس رسید.
کمیسیون کشاورزی مجلس طرح راه‌اندازی مرکز جامع تولید دانش‌بنیان انار در ساوه را مصوب کرد

مسعود شهرجردی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اعلام این خبر افزود: طرح راه اندازی این مرکز به صورت فراگیر و با رویکرد ملی تدوین و در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصویب شده و در حال حاضر جهت بررسی به کمیسیون تلفیق بودجه ارسال شده است.

وی ادامه داد: ارائه مشاوره‌های فنی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی جهت بهره‌برداران باغداران و تولیدکنندگان انار به منظور معرفی محصولات تولیدی مرکز، آشنایی با شیوه‌های صحیح مصرف از مرحله کاشت نهال تا مرحله برداشت محصول جهت افزایش کیفی و کمی محصول انار و کاهش ضایعات محصول، انجام مطالعات پژوهشی‌ آزمایشگاهی جهت کسب دانش فنی در بخش‌های بهبود حاصلخیزی خاک، بهبود تغذیه گیاهی، کنترل آفات و بیماری‌ها و به‌روزرسانی آن به عنوان مثال تولید و عرضه مواد بیولوژیک مورد نیاز در زمینه کنترل آفت کرم گلوگاه انار(زنبور تریکوگراما) و ... ، ارائه محصولات تولیدی مرکز به بهره‌برداران(باغداران و تولیدکنندگان انار) در قالب یک بسته در طی دوره رشد و تولید محصول، تجاری سازی محصولات تولیدی مرکز بر پایه فناوری‌های نوین، ایجاد نهالستان به منظور معرفی و بررسی ارقام مختلف انار با هدف تکثیر و فروش نهال و معرفی خدمات مرکز و عرضه محصولات تولیدی از طریق فضای مجازی از جمله خدمات این مرکز است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی در پایان بهبود کیفیت محصول باغات انار و کاهش میزان ضایعات آن، بهبود تولید در واحد سطح و کمک به افزایش سطح زیر کشت باغات انار را از جمله اهداف جهاد دانشگاهی در راه اندازی مرکز جامع تولید دانش بنیان انار ساوه عنوان کرد.


نظر شما :