۲۷رجب؛ مبعث پیامبر مهربانی ها/ پیامبری می آید تا تجلی رحمت خدا باشد

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۸:۲۷ کد : ۲۹۰۱۱ اخبار عمومی تاپ خبر
قرآن، بر قلب مبارک پیامبری نازل می شود که امین وحی است و دلسوز مؤمنان. مردی از نسل ابراهیم به پیامبری مبعوث می شود تا دیگر بار کعبه را از آلایش بت ها پاک سازد. پیامبری می آید تا تجلی رحمت خداوند باشد.
۲۷رجب؛ مبعث پیامبر مهربانی ها/ پیامبری می آید تا تجلی رحمت خدا باشد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان مرکزی؛ روز مبعث، روزی است که حضرت محمد مصطفی(ص) به درجه پیامبری برگزیده شد و مأمور شد که چندخداپرستی و بت پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند. حضرت محمد(ص) در این زمان چهل سال داشت و در مکه زندگی می کردند.

آغاز بعثت

بی تاب از حرارت تکلیم، از قله «نبوت» باز می گردد، اینک ندای «اقرأ باسم ربک الذی خلق» در جانِ روشن پیامبر(ص) طنین انداخته است. قرآن، بر قلب مبارک پیامبری نازل می شود که امین وحی است و دلسوز مؤمنان. مردی از نسل ابراهیم، به پیامبری مبعوث می شود تا دیگر بار کعبه را از آلایش بتها پاک سازد. پیامبری می آید تا تجلی رحمت خداوند باشد.

بعثت پیغمبر اسلام یا برانگیخته شدن آن حضرت به مقام عالی نبوت و خاتمیت، حساس ترین فراز تاریخ درخشان اسلام است. بعثت پیغمبر درست در سن چهل سالگی حضرت انجام گرفت.

نزول اولین وحی

به عقیده اکثر علمای شیعه، بعثت پیامبر(ص) در روز 27ماه رجب، پنج سال پس از تجدید بنای کعبه، اتفاق افتاد و پیامبر اکرم(ص) در این هنگام، چهل سال داشتند. پیامبر اکرم(ص)، طبق رسم خویش چند روزی بود که برای عبادت و تفکر به غار حرا آمده بودند. در روز بیست و هفتم ماه رجب بود که جبرئیل به سوی ایشان نازل شد. او بازوی پیامبر را گرفت و تکان داد و گفت: ای محمد بخوان. پیامبر فرمود: چه بخوانم؟ جبرئیل آیات آغازین سوره علق را از جانب خداوند نازل نمود.

بازگشت از کوه حرا

پس از این پیامبر(ص) از کوه پایین آمدند و به سمت مکه و خانه خویش عازم شدند. هنگامی که به خانه رسیدند ماجرای بعثت خویش را برای همسر گرامیشان حضرت خدیجه (س) بازگو نمودند. خدیجه (س) نیز که در سالهای همسری با پیامبر(ص) آثار بزرگی و پیامبری در ایشان را دیده بود، گفت: "به خدا دیر زمانی است که من در انتظار چنین روزی، بسر برده ام و امیدوار بودم که روزی تو رهبر خلق و پیغمبر این مردم شوی. "

نزول سوره مدثر

در همین روزهای آغازین بعثت رسول خدا(ص) بود که در هنگام استراحت ایشان، جبرئیل برای بار دیگر بر پیامبر (ص) نازل شد و آیات نخستین سوره مدثر را بر ایشان خواند که می توان گفت مفاد این سوره این است که از این پس، پیامبر(ص) باید پیوسته به فکر بیم دادن مردم از نافرمانی خداوند بوده و لحظه ای از آن غافل نباشد و بدین گونه بود که اولین آیه های کتاب آسمانی دین اسلام به پیامبر(ص) نازل شد و ایشان از جانب خداوند به مقام رسالت برگزیده شدند.

 

بار امانت رسالت برای پیامبر(ص) آن قدر مهم بود که حاضر نشد آن را با ثروت های مادی و به فرموده خودش ماه و خورشید هم عوض کند. از این رو، پیامبر(ص) در راه اجرای رسالتش، سختی های بسیاری تحمل کرد و برای هدایت انسان ها و ابلاغ پیام توحید، بیش از طاقت خود تلاش می کرد. تا جایی که خدا در چند مورد به حضرت خطاب کرد: «از اینکه مشرکان ایمان نمی آورند، تو شاید خود را تباه سازی». خود حضرت نیز فرموده که هیچ پیامبری در راه رسالت خود، مثل من سختی ندیده.

وظیفه مسلمانان در قبال بعثت

حال وظیفه ما مسلمانان و امت پیامبر(ص) در قبال زحمات آن بزرگوار و پیام بعثت چیست؟ ما چطور و کی می توانیم به خواسته پیامبر(ص) که همان پیام بعثت است، عمل کنیم؟ پیام مهم بعثت، تحول و چرخش کامل از همه انحراف ها و بدی ها به سوی نیکی ها و ارزش های اسلامی و قرآنی که ره آورد بعثت است. پیام بعثت، تلاش همیشگی و خستگی ناپذیر آنهایی است که به اسلام و پیامبر(ص) ایمان آوردند.

ما مسلمان ها وظیفه داریم در هرجا و هر زمان که هستیم، محیط خود را از آلودگی، سستی، تبعیض و پلیدی پاک کنیم و دنیا را به محیطی امن و پاک تبدیل کنیم تا در پرتو آموزه های آسمانی رسول خدا(ص) در دنیا و آخرت، دل شاد و پیروز باشیم.


نظر شما :