همزمان با افتتاح طرح توسعه آزمایشگاه تخصصی میکروبیولوژی جهاددانشگاهی؛

دفتر نمایندگی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی در استان مرکزی آغاز بکار کرد

۱۳ شهریور ۱۴۰۰ | ۰۸:۰۵ کد : ۳۵۳۹۹ معاونت فرهنگی تاپ خبر
دفتر نمایندگی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی در استان مرکزی همزمان با افتتاح طرح توسعه آزمایشگاه تخصصی میکروبیولوژی جهاددانشگاهی در اراک آغاز بکار کرد.
دفتر نمایندگی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی در استان مرکزی آغاز بکار کرد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان مرکزی؛ محسن مرادی معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی استان مرکزی در آئین آغاز بکار این دفتر و افتتاح طرح توسعه آزمایشگاه تخصصی میکروبیولوژی جهاددانشگاهی استان که با حضور علی اکبر کریمی نماینده اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ، رئیس جهاددانشگاهی استان و جمعی از مسوولین انجام شد، اظهار کرد: آزمایشگاه معتمد محیط زیست جهاد دانشگاهی استان در سال ۹۷ افتتاح شد و به تدریج توسعه پیدا کرد.

وی با بیان اینکه برنامه ۵ ساله فعالیت آزمایشگاه محیط زیست که در واقع یک آزمایشگاه جامع است تدوین شده گفت: دفتر نمایندگی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی نیز فعالیت های کاربردی و بنیادی بسیاری به انجام می رساند و می تواند مشکلات موجود در کشور از جمله مشکلات صنایع را در حوزه تخصصی خود برطرف کند.

مرادی گفت: تلاش می کنیم با فعالیت این دفتر و آزمایشگاه حلقه های مفقوده مورد نیاز صنعت استان را یافته و به رفع خلاءهای موجود کمک کنیم.

سید احمد حسینی مدیر آزمایشگاه معتمد محیط زیست جهاد دانشگاهی استان مرکزی نیز در ادامه، افزود: این آزمایشگاه با حداقل آیتم ها و امکانات آغاز بکار کرد ولی تلاش ما بر این بود که در حوزه محیط زیست اقدامات بیشتر و موثرتری را به انجام رسانده و کار را توسعه دهیم و حرکت در حوزه محیط زیست به صورت ویژه پیگیری شود.

وی با اشاره به پیگیری های انجام شده جهت توسعه درون سازمانی این آزمایشگاه اظهارکرد: این آزمایشگاه در دوران کرونا در حوزه صحه گذاری بر عملکرد دستگاه های بی خطرساز پسماندهای عفونی بیمارستان ها اقدام کرد در حالی که دیگر آزمایشگاه ها به دلیل شیوع کرونا از حضور در مراکز درمانی برای ارائه این خدمت خودداری کردند.

حسینی با بیان اینکه ما می توانیم با توجه به تجربیات موجود، در بحث مدیریت پسماندهای عفونی اقدام کنیم، افزود: حوزه دیگری که می توانیم ارائه خدمت داشته باشیم حوزه پسماندهای دارویی است که در استان مغفول مانده است. در حال حاضر این کار را یک شرکت خارج استان آنهم با شرایط سختی که برای بیمارستان ها ایجاد می کند، انجام می دهد.

وی با بیان اینکه این آزمایشگاه، آزمایشگاه مرجع سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان است و در بحث آب شرب صنایع هم فعال هستیم گفت: در حال حاضر ۷ ایزو بین المللی را دریافت کرده ایم.

مدیر آزمایشگاه معتمد محیط زیست جهاد دانشگاهی استان مرکزی در خصوص آزمایشگاه تخصصی میکروبیولوژی، اضافه کرد: طرح توسعه این آزمایشگاه نیز همزمان با دفتر نمایندگی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی در استان، افتتاح می شود.

وی با بیان اینکه در این مرکز سعی می شود با کمترین امکانات بیشترین کیفیت ارائه شود افزود: با توجه به اینکه صنایع استان تمایل بسیاری به رفع آلایندگی دارند تلاش ما بر این است که برای رفع این آلودگی ها به صنایع کمک کنیم. در واقع با ارائه خدمات ویژه به صنایع می توان دغدغه های زیست محیطی آنها را برطرف کرد.

وی اظهار کرد: صنایع استان مجبورند با آزمایشگاه های سایر استانها کار کنند و ما می توانیم با ارائه خدمات به آنها امورشان را تسریع و تسهیل کنیم.

مدیر آزمایشگاه معتمد محیط زیست جهاد دانشگاهی استان خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی سعی می کنیم در حوزه مدیریت منابع آب به کشاورزان خدمات بدهیم و آنان را برای تحقق کشاورزی صنعتی یاری کنیم. در مجموع، در قالب برنامه ۵ ساله بخش های متنوعی را در جریان توسعه آزمایشگاه ایجاد خواهیم کرد.

گفتنی است؛ در پایان این نشست طرح توسعه آزمایشگاه تخصصی میکروبیولوژی جهاد دانشگاهی استان مرکزی افتتاح شد.

منبع: ایسنا مرکزی


نظر شما :