دکتر ضرابی در حاشیه سمینار سلول های بنیادی در جمع خبرنگاران:

ایران مستعد توریسم درمانی در پیوند سلول‌های بنیادی است/بزودی در این حوزه به هاب منطقه تبدیل می شویم

۰۵ شهریور ۱۴۰۱ | ۰۹:۲۰ کد : ۴۷۹۸۹ معاونت پژوهشی تاپ خبر
مدیرعامل بانک خون بند ناف کشور با تاکید بر اینکه ایران تلاش دارد در بحث سلول های بنیادی به هاب منطقه تبدیل شوند، گفت: تلاش می شود که طی دو ماه آینده به بحث بیماری ALS(بیماری بدخیم عصبی در بالغین) ورود کنیم، همچنین در بیماری MS در حال اخذ مجوز کمیته اخلاق هستیم. ماه گذشته به بیماری آتروز وارد شدیم و به بیماری SMA نیز برای کارآزمایی بالینی ورود خواهیم کرد.
ایران مستعد توریسم درمانی در پیوند سلول‌های بنیادی است/بزودی در این حوزه به هاب منطقه تبدیل می شویم

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان مرکزی؛ دکتر ضرابی مدیرعامل بانک خون بند ناف کشور در حاشیه سمینار سلول های بنیادی که به همت جهاد دانشگاهی استان و بیمارستان سینا اراک در این بیمارستان برگزار شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در کشور ۴۲ دفتر نمایندگی وجود دارد، اظهارکرد: در تمامی مراکز استان ها دفاتر بانک خون بند ناف وجود دارد و حتی در برخی از شهرستان ها دفتر نمایندگی بسته به درخواست ها راه اندازی شده است و همه دفاتر پس از جمع آوری، نمونه ها را به تهران منتقل می کنند و در واقع مرکز ذخیره سازی به شکل متمرکز در تهران وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در بهترین شرایط، میزان موفقیت پیوند سلول های بنیادی در ایران بیش از ۷۵ درصد است که البته این رقم در جهان به ۷۰ درصد می رسد، گفت: دانش سلول های بنیادی به  چند دسته تقسیم می شود، امروز در ایران دانش جداسازی سلول های بنیادی از نقاط مختلف بدن وجود دارد، همچنین توان تمایز سلول های بنیادی حاصل شده است و در نهایت، امکان ذخیره سازی سلول ها برای مدت طولانی و استفاده از سلول ها در درمان مهیاست.

امروز دانش فنی سلول های بنیادی در ایران بومی شده است

ضرابی با تاکید بر اینکه امروز دانش فنی سلول های بنیادی در ایران بومی شده است و برخی از کشورهای همسایه درخواست راه اندازی بانک خون بند ناف از سوی ایران را دارند گفت: با چهار کشور نیز در حال عقد تفاهم نامه هستیم و در واقع ایران در سطح منطقه بزرگترین ظرفیت بانک سلول های بنیادی را در اختیار دارد و در حوزه استفاده از دانش فنی پیشگام هستیم.

وی افزود: در کنار موفقیت های بزرگ در حوزه دانش بومی، متاسفانه تعداد مراکز پیوند کم است، البته عمر دانش سلول های بنیادی در جهان به دو دهه می رسد و باید در این حوزه تلاش بیشتری صورت گیرد تا کاربردهای بیشتری از سلول ها صورت گیرد.

مدیرعامل بانک خون بند ناف کشور در خصوص راه اندازی پالایشگاه محصولات زایمان در کشور بیان کرد: مسلما برای استفاده از هر گونه نمونه برای امور تحقیقاتی و درمانی و ذخیره سازی برای خود فرد باید رضایت خانواده اخذ شود و مسلما برای استفاده از زباله های بیولوژیک زایمان نیز حتما رضایت خانواده درخواست می شود.

وی اضافه کرد: بیش از ۳۰ محصول می توان از زباله های زایمانی به دست آورد، به عنوان مثال خون بند ناف، پرده آمونیوتیک، سرم خون بند ناف جمع آوری شده است، اما برای تکمیل چرخه پالایشگاه، یک مجموعه در پارک علم و فناوری پردیس تهران در حال آماده شدن است و امیدواریم با راه اندازی این پالایشگاه به سمت استفاده از ضمائم زایمان برویم.

ضرابی در خصوص اثربخشی تزریق سلول در برخی از بیماری ها گفت: بیماران cp طیف ناتوانی گسترده ای دارند و بسته به شدت درگیری اثربخشی، تزریق سلول متفاوت است و در این راستا تعداد سلولهای تزریقی و دفعات تزریق متغیر است. حداقل باید سه نوبت سلول تزریق شود در برخی از بیماران، اثربخشی تزریق را شاهد هستیم، اما در مواردی نیز موفقیت بالایی حاصل نشده است. البته اگر در این بیماری به نتایج کاملا مثبت دست یابیم، می توانیم توریسم درمانی را در این عرصه دنبال کنیم کما اینکه امروز یکی از کشورهای خارجی دارای ۶۰۰ بیمار فلج مغزی است و اعلام آمادگی کرده اند که بیماران در قالب توریسم پزشکی برای درمان به ایران منتقل کنند.

هزینه های درمان با سلول های بنیادی

وی در خصوص هزینه های درمان با سلول های بنیادی، تصریح کرد: پیوند سلول های بنیادی در ایران با حمایت وزارت بهداشت و بیمه ها کاملا رایگان است در حالی که در اروپا و امریکا پیوند سلول های خونساز بیش از ۴۰۰ هزار دلار هزینه دارد، همچنین اگر هر نمونه خون بند ناف در کشور وجود نداشته باشد و به دنبال واردات آن باشیم، ۳۵ تا ۴۰ هزار دلار هزینه به دنبال دارد و به هر میزان ظرفیت ذخیره سازی سلولی افزایش یابد ضمن استفاده درمانی بیشتر، خروج ارز نیز کاهش می یابد و حتی برای پیوند سلول ها در خارج از کشور نیز ۴۰۰ هزار دلار باید هزینه شود.

ضرابی در خصوص هزینه های ذخیره سازی نمونه های خون بند ناف در بانک، اظهارکرد: برای ذخیره سازی در بانک عمومی هزینه ای دریافت نمی شود، اما برای ذخیره سازی در بانک خصوصی در ابتدای امر ۶ میلیون تومان و سالانه حدود ۳۰۰ هزار تومان بابت نگهداری دریافت می شود که البته در این راستا پرداخت قسطی یا استفاده از تسهیلات نیز در نظر گرفته شده است، همچنین هزینه های آزمایش برای بیماران نیز رایگان است و هیچ فردی بابت مباحث مالی از ذخیره سازی خون بند ناف محروم نشده است.

وی با اشاره به توریسم درمانی در حوزه پیوند سلول های بنیادی، بیان کرد: در مرکز طبی کودکان در تهران، امروز از هر ۷ تخت بستری، در سه تخت، بیمار خارجی بستری است و امکان انجام پیوند برای بیماران خارجی در کشور وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه ایران تلاش دارد در بحث سلول های بنیادی به هاب منطقه تبدیل شوند، گفت: تلاش می شود که طی دو ماه آینده به بحث بیماری ALS(بیماری بدخیم عصبی در بالغین) ورود کنیم، همچنین در بیماری MS در حال اخذ مجوز کمیته اخلاق هستیم. ماه گذشته به بیماری آتروز وارد شدیم و به بیماری SMA نیز برای کارآزمایی بالینی ورود خواهیم کرد.

منبع: ایسنا مرکزی

کلید واژه ها: سلول بنیادی ایران بانک خون


نظر شما :