در پیام رییس جهاددانشگاهی به مناسبت سالروز تاسیس سازمان دانشجویان این نهاد تاکید شد؛

تاسیس و تقویت شبکه‌ی دانشجویی جهاددانشگاهی در سراسر کشور/ پایه‌گذاری یک تشکل دانشجویی دانش‌بنیان

۱۵ مهر ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۶ کد : ۲۳۶۰۳ معاونت فرهنگی تاپ خبر
به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی ، متن پیام رییس جهاددانشگاهی به شرح زیر است:
تاسیس و تقویت شبکه‌ی دانشجویی جهاددانشگاهی در سراسر کشور/ پایه‌گذاری یک تشکل دانشجویی دانش‌بنیان

جهاددانشگاهی به‌مثابه نهادی انقلابی و برآمده از دامان انقلاب اسلامی مردم ایران، به‌عنوان پلی میان دانشگاه و بخش صنعتی و خدماتی کشور، دو وظیفه عمده انجام تحقیقات فناورانه و فعالیت‌های فرهنگی را بر عهده دارد. جهاددانشگاهی نهادی است که توسط دانشگاهیان تأسیس شد و هم در جریان تأسیس آن و هم در طول سال‌های فعالیت پرافتخار آن، دانشجویان نقشی ویژه ایفا کردند. شاید به همین دلیل است که وظایفی همچون توسعه امور فرهنگی در سطح جامعه از طریق همکاری با حوزه، دانشگاه و سایر مراجع و نهادهای فرهنگی به‌خصوص برای نسل جوان یا حمایت، تشویق و جذب دانشجویان و پژوهشگران جوان و مستعد و برنامه‌ریزی و ایجاد شرایط و امکانات لازم به‌منظور فراهم آوردن زمینه فعالیت‌های علمی و پژوهشی آنان بر مبنای شناخت مشکلات واقعی و نیازهای تخصصی جامعه بر عهده این نهاد گذاشته‌شده است.

ازاین‌روی، برای تحقق وظایف و اهداف جهاددانشگاهی در عرصه دانشجویی، سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی در نیمه مهرماه 1377 تأسیس شد. هدف از تأسیس سازمان دانشجویان، ایجاد زمینه برای کشف، شکوفایی و اعتلای استعدادهای اجتماعی، سیاسی، هنری، علمی و فرهنگی دانشجویان و ارتقای همکاری و مشارکت آنان در زمینه‌های پیش‌گفته است.

دانشجویان نقشی انکارناپذیر در آگاهی‌بخشی به جامعه دارند و به‌دلیل داشتن دانش، ایده‌های جدید و حرف‌های نو و نیز دغدغه‌‌های جدی نسبت به کشور و جامعه خود، نقش مهمی در انتقال مطالبات جامعه ایفا می‌کنند. دانشجویان مدیران و امیدهای آینده علم و فناوری در کشور هستند و تجربه سال‌های اخیر نیز نقش آنها را در توسعه علم و فناوری در کشور اثبات کرده است.

سازمان دانشجویان از بدو تأسیس خود، اهتمام ویژه‌ای به تنوع‌بخشیدن به فعالیت‌ها متناسب با ابعاد زندگی نسل جوان، به‌ویژه دانشجویان، بهره‌گیری از حرکت‌های‌ خودجوش دانشجویی و جلب ‌مشارکت دانشجویان، جذب و سازماندهی‌ نیروهای ‌دانشجویی در عرصه‌های‌ سازندگی و موقعیت‌های ‌ویژه‌ کشور و فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و خدماتی در مناطق محروم، زمینه‌سازی برای اشتغال حین تحصیل و پس از تحصیل دانشجویان، شناسایی، معرفی و حمایت از استعدادهای ‌برتر دانشجویی، غنی‌سازی اوقات فراغت و اهتمام به پرورش جسم و روح دانشجویان و مشارکت در برنامه‌های زیست‌محیطی، ترویج فرهنگ گفتگو و آزاداندیشی و آشنایی دانشجویان با مفاخر داشته است.

هم‌اکنون که سازمان دانشجویان در آستانه بیست و دومین سالروز تأسیس خود قرار دارد، از توانمندی خوبی در پایه‌گذاری یک تشکل دانشجویی دانش‌بنیان با تکیه‌بر مبانی اعتقادی و انقلابی برخوردار است و می‌تواند تبلور تعهد و تخصص در فضای دانشجویی کشور باشد. سازمان دانشجویان می‌تواند تسهیلگرِ ارتباط دانشجویان را با مسئولان در عرصه‌های تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و اجرا و ارتباط دانشجویان با حوزه‌های صنعتی، علمی و فناوری کشور باشد.

از سازمان دانشجویان انتظار می‌رود در کنار سایر مراکز علمی، فرهنگی و آموزشی کشور، به‌ویژه بخش‌های گوناگون جهاددانشگاهی، نهاد دانشجویی جهاددانشگاهی باشد و به تربیت نسل آینده دانشمندان، متخصصان، متفکران و مدیران موردنیاز کشور یاری رساند. این سازمان، همان نقطه ممیز جهاددانشگاهی از سایر نهادهای علمی و فرهنگی کشور است. ایجاد الگوی نظام‌مند همکاری‌های دانشجویی با جهاددانشگاهی به‌ویژه در عرصه‌های فرهنگی، علمی و فناورانه با تأکید بر ارزش‌های دینی و ملی، مأموریت اصلی این سازمان در دهه سوم فعالیت آن است. در این راستا، انتظار می‌رود سازمان دانشجویان با تأسیس و تقویت شبکه دانشجویی جهاددانشگاهی در سراسر کشور و با همراهی و همکاری همه واحدها، مراکز و بخش‌های گوناگون جهاددانشگاهی، مسیر تأمین نیروی انسانی آینده جهاددانشگاهی و کشور را هموار سازد.


نظر شما :