توسط محققان پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی ارزیابی شد؛

بهبود آرتروز زانو با تجویز روغن سیاه دانه خوراکی به بیماران

۱۱ آبان ۱۴۰۰ | ۰۸:۳۳ کد : ۳۷۴۱۸ اخبار عمومی تاپ خبر
آخرین یافته های محققان پژوهشکده گیاهان دارویی حاکی از این می باشد که مکمل‌ روغن سیاه دانه به صورت خوراکی موجب کاهش درد در بیماران مبتلا به آرتروز زانو می شود.
بهبود آرتروز زانو با تجویز روغن سیاه دانه خوراکی به بیماران

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان مرکزی به نقل از روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، طرح ارزیابی شاخص های بهبود آرتروز با تجویز روغن سیاه دانه خوراکی به بیماران مبتلا به آرتروز زانو یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده دوسوکور با مسوولیت دکتر حسن فلاح حسینی عضو هیات علمی گروه فارماکولوژی و طب کاربردی این پژوهشکده با همکاری دکتر رضا محتشمی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) پایان پذیرفت.

دکتر حسن فلاح حسینی عضو هیات علمی و مسوول اجرای این طر ح پژوهشی عنوان کرد: آرتروز شایع‌ترین بیماری مزمن ناتوان‌کننده و تحلیل برنده مفاصل است که با درد و تخریب غضروف مفاصل مشخص می‌شود.

وی افزود این بیماری معمول‌ترین شکل آرتریت بوده و غالبا افراد سالمند را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در مراحل پیشرفته، واکنش التهابی در غشای سینوویال غضروف بروز می‌کند.

فلاح حسینی اظهارکرد: این بیماری منجر به درد شدید، تورم، تغییر شکل و اختلال درحرکت مفاصل می‌شود و درمان آن شامل کنترل درد برای بهبود عملکرد و کیفیت زندگی، ترکیبی از مداخلات غیر دارویی، عوامل دارویی یا در صورت عدم بهبودی، جراحی است.

وی بیان کرد: آمارها حاکی از آن است که شیوع این بیماری درکشور‌های غربی در افراد 64-45 ساله 30% و در افراد مسن‌تر از 65 سال 68% ذکر شده است و گزارشات سازمان جهانی بهداشت(WHO) نیز شیوع بالای آن را تایید می‌کند.

این عضو هیات علمی گفت: درد و ناتوانی حاصل از آرتروز، عوارض اجتماعی، اقتصادی و هزینه‌های بالای درمانی و شیوع بالای آن در افرادسالمند سبب توجه محققان پژوهشکده گیاهان دارویی به تحقیق بیشتر در مورد جنبه های درمانی آن بوده است.

به گفته این پژوهشگر استفاده از ترکیبات ضد التهاب نظیر روغن سیاه دانه احتمالا بتواند در کاهش درد و التهاب آرتروز موثر باشد.

فلاح حسینی در ادامه عنوان کرد: گزارشات حاکی از آن است که ترکیبات دانه این گیاه قادر است عوامل التهاب‌زا نظیر پروستاگلاندین‌ها، فاکتور نکروز تومور آلفا (TNF-α) و اینترلوکین1(IL-1) را مهار کند و همچنین گزارش شده است که روغن سیاه دانه تولید NO و PGE2 را در غضروف‌های استئوآرتریتی در مدل حیوانی  کاهش داده است.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به اهمیت پزشکی آرتروز  و عوارض و ناتوانی ناشی از آن و گزارش‌های متفاوتی که در زمینه فراوانی و عوامل خطرساز آن وجود دارد و با عنایت به این که مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی برای کاهش التهاب در این بیماران می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد

گفتنی است؛ این مطالعه با هدف بررسی اثر مکمل‌ روغن سیاه دانه به صورت خوراکی  بر بهبود درد در بیماران مبتلا به آرتروز زانو طراحی و انجام شد و نتایج بررسی نشان داد که مصرف خوراکی روغن  سیاه دانه، بدون عوارض جانبی، درد و سفتی مفصل و فعالیت بدنی بیماران مبتلا به آرتروز زانو را کاهش داده است.


نظر شما :