در جدیدترین نظرسنجی ایسپا عنوان شد؛

بررسی اعتماد مردم به برخی گروه‌ها و اصناف

۲۸ تیر ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۲ کد : ۴۶۲۹۳ اخبار عمومی تاپ خبر
بر اساس یافته‌­های نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) معلمان و نیروی انتظامی از اعتماد قابل توجهی نزد مردم برخوردارند.
بررسی اعتماد مردم به برخی گروه‌ها و اصناف

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان مرکزی؛ در این نظرسنجی که به صورت تلفنی انجام شده است، نظرات 2 هزار و 50  نفر مردم ساکن مناطق شهری و روستایی ایران در مورد اعتماد مردم به برخی گروه ها و اصناف مورد بررسی قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، 59.2 درصد مردم گفته‌اند به معلمان اعتماد زیادی دارند که این نسبت برای نیروی انتظامی 58.2 درصد، برای اساتید دانشگاه 50 درصد، ورزشکاران 48.2 درصد، پزشکان 40.4 درصد و هنرمندان 35.8 درصد است.

همچنین داده‌ها نشان می‌دهد میزان اعتماد به هر یک از گروه‌های فوق بر حسب متغیرهای زمینه‌ای مثل تحصیلات، سن و محل سکونت معنادار شده است به گونه‌ای که این میزان اعتماد در بین افراد 50 سال و بالاتر بیشتر از سایر گروه‌های سنی، در بین افراد زیر دیپلم بیشتر از سایر گروه‌های تحصیلی و در بین ساکنان روستایی بیشتر از ساکنان شهری بوده است.

بخش دیگری از یافته‌­های این نظرسنجی نشان می­‌دهد 30.2 درصد شهروندان گفته‌اند بیشتر مردم قابل اعتماد هستند، در حالی‌که 68.2 درصد مردم بیشتر مردم را قابل اعتماد نمی‌دانند.

ایسپا در چهار  نظرسنجی دیگر در آذر 1394، مرداد 1397، بهمن 1398 و آبان 1400 نیز وضعیت اعتماد به عموم مردم را مورد سنجش قرارداده است. یافته­‌های این نظرسنجی‌ها نشان می­‌دهد درصد کسانی که گفته‌­اند اکثر مردم قابل اعتمادند در این مدت تغییر چشم­گیری نداشته و بین 25 تا 30 درصد در نوسان بوده است.

کلید واژه ها: اعتماد نظرسنجی


نظر شما :