جهاددانشگاهی زیست بوم نوآوریِ نخبگان ایران (۱۸)/مدیرکل بهزیستی استان مرکزی در بازدید جهاددانشگاهی:

آحاد مختلف جامعه از خدمات جهاددانشگاهی منتفع شوند/ این نهاد نگاه اقتصادی به حوزه پژوهش ندارد

۲۲ مرداد ۱۴۰۱ | ۰۷:۵۸ کد : ۴۷۴۴۶ معاونت فرهنگی تاپ خبر
زیدوند با اشاره به اینکه بهزیستی استان مرکزی آماده همکاری و بهره گیری از ظرفیت جهاددانشگاهی بویژه در حوزه اجتماعی و اشتغال و نیز پیشگیری از معلولیت ها و مراکز مشاوره است، افزود: امیدواریم با انعقاد چند تفاهم نامه جدید سطح تعامل را افزایش بدهیم تا علاوه بر اینکه مددجویان بهزیستی می توانند از این تعامل بین بخشی منفعت ببرند آحاد مختلف جامعه نیز از این ظرفیت منتفع شوند.
آحاد مختلف جامعه از خدمات جهاددانشگاهی منتفع شوند/ این نهاد نگاه اقتصادی به حوزه پژوهش ندارد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان مرکزی؛ محمد زیدوند مدیرکل بهزیستی استان مرکزی در حاشیه بازدید از جهاد دانشگاهی استان مرکزی که به مناسبت 16 مرداد سالروز تاسیس این نهاد صورت گرفت، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی خدمات گسترده و ارزنده ای در سطح استان مرکزی انجام می دهد که این بازدید با هدف آشنایی با ظرفیت ها و توانمندی های این نهاد و تعامل دو طرفه برای بهره گیری هرچه بیشتر از این ظرفیت ها صورت گرفت.

وی افزود: جهاد دانشگاهی به لحاظ نیروی انسانی و تجهیزات و زیرساخت ها پیشرفت خوبی داشته است و جزو برندهای روز و نادر دنیا به شمار می رود.

این مقام مسئول به تفاهم نامه مشترک همکاری  بهزیستی استان مرکزی با جهاددانشگاهی اشاره کرد و گفت: ظرفیت های جدیدی که این نهاد در حوزه های گوناگون بویژه مشاغل خانگی ایجاد کرده است برای مجموعه بهزیستی منشاء اثرات خوبی است و می تواند تفاهم نامه جدیدی را با حجم بالایی از تعامل دو طرفه کلید بزند.

زیدوند در ادامه به ظرفیت جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش اشاره کرد و افزود: ظرفیت بالای این نهاد در حوزه پژوهش باید به خوبی معرفی و شناسانده شود. هیات علمی جهاد دانشگاهی تنها هیات علمی است که پژوهش محور هستند و باید از این ظرفیت به خوبی استفاده شود.

دغدغه مندی جهاد دانشگاهی در حوزه اجتماعی، علمی، اشتغال و کارآفرینی، اقتصادی، درمانی و ...

وی به دغدغه مندی جهاد دانشگاهی در حوزه اجتماعی، علمی، اشتغال و کارآفرینی، اقتصادی، درمانی و ... اشاره کرد و گفت: ارتباط این نهاد با دولت و خصوصی نبودن صرف آن، نگاه اقتصادی و بنگاهی به حوزه پژوهش را کنار می زند.

زیدوند با اشاره به اینکه براساس قانون، هر دستگاه اجرایی ملزم به صرف یک درصد از اعتبارات برای انجام کارهای پژوهشی هستند، گفت: خوشبختانه سهم پژوهش از اعتبارات بطور متمرکز توسط سازمان مدیریت و  برنامه ریزی استان از سرجمع اعتبارات جداسازی و با تهیه طرح های پژوهشی و انتخاب مشاوره هزینه می شود.

وی با تاکید بر اینکه فرآیند این روند در استان یک فرآیند جامع و کاملی نیست، تصریح کرد: اعتبارات به نوعی در حوزه پژوهش هزینه می شود که هدررفت زیادی دارد. معضلاتی که در حوزه اجتماعی، درمان، اشتغال، سلامت، آلایندگی و ... در استان وجود دارد موضوعاتی است که باید در طرح های پژوهشی قرار گیرد و از این اعتبارات می توان برای برطرف کردن معضلات موجود استان هزینه کرد که لازمه آن مدیریت صحیح اعتبارات است.

اولویت بندی مشکلات موجود استان و ارائه راهکار برای برون رفت در سایه انجام اقدام پژوهشی

زیدوند با تاکید بر اولویت بندی مشکلات و معضلات موجود استان و ارائه راهکار برای برون رفت در سایه انجام اقدام پژوهشی اظهار کرد: با اولویت بندی و شناسایی مشکلاتی که استان با آن مواجه است و تدوین تقویم مدون و جامع در حوزه پژوهش می توان سالانه یک یا دو موضوع اولویت دار را با تخصیص کامل اعتبارات به سرانجام رساند. برای تحقق این مهم باید مطالعات پژوهشی کاربردی تهیه و خروجی آن در قالب یک سند و برنامه کاربردی در اختیار مجموعه مدیریت استان قرار گرفته و برای اجرا به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شود.

مدیر کل بهزیستی استان مرکزی با تاکید بر اجتناب از پراکنده کردن اعتبارات گفت: نباید در تخصیص اعتبارات پژوهشی به صورت پراکنده عمل کرد که نتیجه آن انجام پژوهش های خرد و بعضا بدون نتیجه خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه در پژوهش های خرد، خروجی کاربردی صورت نخواهد گرفت، افزود: در بررسی برخی پژوهش هایی که به اساتید دانشگاه محول می شود متوجه می شویم که بعضا اساتید دانشگاه طرح ارائه شده را مطالعه نکرده اند و انجام پژوهش را به دانشجویان تسری می کنند و طرح پژوهشی به یک طرح آموزشی و عاملی برای کسب تجربه توسط دانشجویان تبدیل می شود.

زیدوند گفت: در جهاددانشگاهی اساتید دانشگاهی که تجربه بالایی در حوزه پژوهش دارند و توانسته اند اعتماد پژوهشگران و جامعه علمی کشور را به خود جلب کنند، ظرفیت بالایی در واگذاری ماموریت های حوزه پژوهش کشور دارند.

این مقام مسئول در پایان بیان کرد: بهزیستی استان مرکزی آماده همکاری و بهره گیری از ظرفیت جهاد دانشگاهی بویژه در حوزه اجتماعی و اشتغال و نیز پیشگیری از معلولیت ها و مراکز مشاوره است و امیدواریم با انعقاد چند تفاهم نامه جدید سطح تعامل را افزایش بدهیم تا علاوه بر اینکه مددجویان بهزیستی می توانند از این تعامل بین بخشی منفعت ببرند آحاد مختلف جامعه نیز از این ظرفیت منتفع شوند.

منبع: ایسنا مرکزی

کلید واژه ها: استان مرکزی حوزه پژوهش جهاد دانشگاهی


نظر شما :