دکتر ضرابی عنوان کرد:

هزینه نگهداری خون بند ناف چقدر است؟/توسعه مراکز پیوند مغز استخوان و افزایش ذخایر بانک سلولی

۲۰ آبان ۱۴۰۲ | ۰۸:۱۰ کد : ۶۴۵۸۳ معاونت پژوهشی تاپ خبر
مدیر شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان گفت: هرچقدر مراکز پیوند مغز استخوان توسعه پیدا کند و ذخایر بانک سلولی بالاتر رود، بیماران بیشتری را می‌توان درمان کرد.
هزینه نگهداری خون بند ناف چقدر است؟/توسعه مراکز پیوند مغز استخوان و افزایش ذخایر بانک سلولی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان مرکزی؛ دکتر مرتضی ضرابی مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان در جمع مسوولین دانشگاه علوم پزشکی اراک که به مناسبت روز جهانی بانک خون بند ناف برگزار شد، اظهارکرد: هرچقدر بتوانیم ذخایر سلولی را در بانک سلول‌های بنیادی افزایش دهیم شانس افزایش پیوند مغز استخوان نیز در کشور بالاتر می‌رود.

وی اضافه کرد: در مواردی که بیمار می‌خواهد پیوند مغز استخوان انجام دهد معمولا بین ۳ تا ۶ ماه زمان می‌برد تا بتواند یک دهنده مناسب را پیدا کند که متاسفانه در ۷۰ درصد مواقع نیز نمی‌توانند دهنده مناسب را پیدا کنند، اما اگر یک بانک خون بند ناف با ظرفیت ۳۰۰ هزار نمونه در دسترس باشد می‌توان در کمتر از یک هفته، نمونه را در دسترس بیمار قرار داد.

پتانسیل سلول درمانی در خصوص ۸۰ بیماری وجود دارد

ضرابی با بیان اینکه پتانسیل سلول درمانی در خصوص ۸۰ بیماری وجود دارد، افزود: در مواردی که وزارت بهداشت بیماری را به ما معرفی می‌کند تا سلول مورد نظرش را پیدا کنیم، ابتدا در بانک خودمان جست‌ و جو می‌کنیم و اگر سلول مورد نظر موجود نباشد باید بیمار به هیات امنای ارزی معرفی شود تا از بانک جهانی نمونه تهیه شود که هر نمونه بین ۳۵ تا ۴۰ هزار یورو هزینه دارد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته نزدیک به ۸ تا ۱۰ نمونه سلول از بانک‌های آلمان، بلژیک و انگلیس برای بیماران کشورمان تهیه شد، گفت: این مهم علاوه بر خروج ارز، زمان زیادی را نیز صرف می‌کند. البته ما نیز متعاقبا برای بیماران سایر کشورها سلول می‌فرستیم مثلا در حال حاضر بیماری در استرالیا معرفی شده تا نمونه مورد نظر را برای او بفرستیم.

درمان بیماران بیشتر با توسعه مراکز پیوند مغز استخوان

ضرابی با تاکید بر اینکه هرچقدر مراکز پیوند مغز استخوان توسعه پیدا کند و ذخایر بانک سلولی بالاتر رود بیماران بیشتری را می‌توان درمان کرد، اظهارکرد: با توجه به اینکه خانواده‌ها به سمت تک فرزندی پیش می‌روند بهتر است خانواده ها یک منبع سلولی را برای خودشان داشته باشند تا در صورت نیاز استفاده کنند.

مدیر شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان ادامه داد: هرچند ممکن است شانس استفاده از بانک سلولی برای فرد کم باشد اما این مهم، یک بیمه بیولوژیک محسوب می‌شود و یک اطمینان بخشی ایجاد می کند تا در صورت لزوم بتواند استفاده کند.

وی اضافه کرد: در زمان کرونا آمار ذخایر سلولی بانک جهانی ۲۵ درصد کاهش پیدا کرد اما در کشور ما به دلیل رویکرد خاصی که بود با افزایش ۳۰ درصدی مواجه شدیم.

ضرابی در رابطه با علت این مسئله، تصریح کرد: در زمان کرونا وقتی همه دیدند که روش‌های درمانی معمول جواب نمی‌دهد، امیدوار بودند که سلول درمانی بتواند در درمان بیماری‌های ناشناخته مثل کرونا کمک کند که همینطور هم شد.

وی ادامه داد: در طرح کارآزمایی بالینی که در خصوص بیماران کووید بیمارستان‌های مسیح دانشوری، امام خمینی(ره) و شریعتی داشتیم به طور مشخص در افرادی که سلول درمانی کردیم تعداد مرگ و میر به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرد؛ حتی در افرادی که در شرایط بسیار وخیمی بودند نیز میزان مرگ و میر بسیار کاهش یافت.

ضرابی  در رابطه با هزینه نگهداری خون بند ناف، اظهارکرد: هزینه‌های ذخیره سازی خون بند ناف در دنیا جزو خدمات گرانقیمت است به طوری که در کشورهای همسایه نزدیک به ۳ هزار دلار دریافت هزینه صورت می‌گیرد. ما نیز برای ذخیره سازی نمونه‌های کشورهای همسایه نزدیک به ۲ هزار دلار هزینه دریافت می‌کنیم.

عدم افزایش ذخیره بانک عمومی بدلیل عدم تخصیص اعتبارات دولتی

وی افزود: در داخل کشور در بانک عمومی چون نمونه‌ها اهدا می‌شود هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود و هزینه‌های ‌نگهداری بر اساس اعتبارات دولتی انجام می‌پذیرد. اما متاسفانه مدتی است هیچ اعتباری از سوی دولت تخصیص پیدا نکرده و ما نتوانستیم نمونه‌ها را در بانک عمومی افزایش دهیم.

ضرابی ادامه‌ داد: مبلغ اولیه ذخیره سازی در بانک‌ خصوصی ۸ میلیون تومان است و سالیانه ۴۰۰ هزار تومان هزینه نگهداری دریافت می‌شود. البته خانواده‌ها می‌توانند هزینه اولیه را تقسیط کنند یا از تسهیلات بانکی معرفی شده استفاده کنند. همچنین برای خانواده‌هایی که کودک مبتلا به بیماری خونی یا ژنتیکی‌ دارند، شرایطی گذاشتیم تا آزمایشات آنها تخفیف داده شود.

مدیر شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با تاکید بر اینکه هیچکس را به دلیل مشکل مالی از ذخیره خون بند ناف محروم نکردیم، گفت: در مواردی ما به صورت رایگان ذخیره‌سازی انجام داده‌ایم.

همکاری شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با دانشگاه علوم پزشکی اراک

وی در رابطه با همکاری با دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز اظهارکرد: در حوزه سلول‌های بنیادی، پزشکی بازساختی و کار آزمایی‌های بالینی، اگر دانشگاه مایل باشد حتما همکاری و حمایت لازم را انجام می‌دهیم.

ضرابی اضافه کرد: ما پروژه‌هایی را تعیین کرده و لیست پروژه‌ها را در اختیار دانشگاه قرار می‌دهیم تا اگر هیئت علمی و دانشجویان تمایل داشتند در اجرای طرح‌ها مشارکت داشته باشند. ما تضمین می‌کنیم که سلول‌های لازم برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی را تامین کنیم.

استقبال دانشگاه علوم پزشکی اراک از انجام همکاری‌های مشترک با بانک‌ خون بند ناف رویان

داوود حکمت پو، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در ادامه، اظهار کرد: ما از انجام همکاری‌های مشترک با بانک‌ خون بند ناف رویان استقبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی اراک در زمینه‌های تحقیقاتی ظرفیت کارهای بیشتری دارد، گفت: ما در دانشگاه، هیات علمی قدرتمند و زیرساخت‌های بسیاری داریم و می‌توانیم برای اجرای طرح‌های مختلف قدم‌هایی برداریم. همچنین می‌توان از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان استان مرکزی در اجرای طرح‌های تحقیقاتی استفاده کرد.

مریم جنابی، مدیر مرکز درمان جهاددانشگاهی استان مرکزی نیز در ادامه، گفت: ما نمایندگی بانک خون بند ناف را از سال ۱۳۸۹ در جهاددانشگاهی استان مرکزی داریم و تاکنون نمونه‌های بسیاری را برای ذخیره سازی به تهران ارسال کرده‌ایم.

این مقام مسوول در پایان به نقل از ایسنا اضافه کرد: ما برای انجام طرح‌های مشترک تحقیقاتی و آموزشی، آمادگی خود را اعلام می‌کنیم و در اولین قدم برای اولین بار در استان مرکزی در بحث آموزش، کارگاه‌های IVF و آنالیز اسپرم را برگزار کردیم و به زودی نیز اقدامات بیشتری را انجام خواهیم داد.

کلید واژه ها: بانک خون بند ناف سلول درمانی هزینه نگهداری


نظر شما :