بانک خون بند ناف رویان؛ بزرگ‌ترین ذخیره‌گاه سلول‌های بنیادی در خاورمیانه/ذخیره‌سازی بیش از ۲۰۰ هزار نمونه در کشور

۲۰ آبان ۱۴۰۲ | ۰۸:۲۶ کد : ۶۴۵۸۵ معاونت پژوهشی تاپ خبر
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با اشاره به وجود یک بانک ذخیره سلولی ارزشمند در کشور، گفت: بیش از ۲۰۰ هزار نمونه خون بند ناف تاکنون ذخیره شده که بزرگترین ذخیره سلول‌های بنیادی در سطح خاورمیانه است.
بانک خون بند ناف رویان؛ بزرگ‌ترین ذخیره‌گاه سلول‌های بنیادی در خاورمیانه/ذخیره‌سازی بیش از ۲۰۰ هزار نمونه در کشور

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان مرکزی؛ دکتر مرتضی ضرابی مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه استان که به مناسبت روز جهانی بانک خون بند ناف برگزار شد، گفت: به مناسبت روز جهانی خون بند ناف در کنار پزشکان و متخصصان استان مرکزی حضور داشتیم. دلیل نامگذاری این روز این است که تمامی کشورها بیشتر به اهمیت خون بند ناف و ذخیره سازی آن توجه کنند.

وی اضافه کرد: ذخیره سازی خون بند ناف به جهت اینکه مملو از سلول‌های بنیادی خونساز است و می‌تواند در درمان بیماری‌های بدخیم مورد استفاده قرار گیرد بسیار مورد توجه است.

ضرابی با اشاره به وجود یک بانک ذخیره سلولی ارزشمند در کشور، گفت: بیش از ۲۰۰ هزار نمونه خون بند ناف تاکنون ذخیره شده که بزرگترین ذخیره سلول‌های بنیادی در سطح خاورمیانه است.

وی با اشاره به درمان موفقیت آمیز بیش از ۵۰ بیمار مبتلا به بیماری‌های بدخیم خونی از جمله سرطان خون، اضافه کرد: تلاش بر این است که این ظرفیت سلولی در درمان بیماری‌های دیگر که امکان استفاده از سلول‌های بنیادی برای آنها فراهم است بکار گرفته شود.

مدیر شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان، افزود: همچنین ما تلاش داریم از ضمائم زایمانی که به عنوان زباله بیولوژیک بعد از تولد نوزاد دور ریخته می‌شود مثل خون و بافت بند ناف استفاده کنیم و بتوانیم به نحو مناسبی محصولاتی را فرآوری کنیم و در پزشکی استفاده کنیم.

این مقام مسوول در پایان به نقل از ایسنا با بیان اینکه در حال حاضر جمع آوری خون بند ناف در تمامی استان‌ها انجام می‌شود، گفت: ما در سطح کشور ۴۵ دفتر نمایندگی داریم. علاوه بر این تقاضاهایی از کشورهای دیگر  از جمله کشورهای همسایه جهت ذخیره سازی خون بند ناف داریم و تعداد قابل توجهی نمونه از کشورهای مختلف را در بانک خون بند ناف رویان ذخیره کرده ایم.

کلید واژه ها: خون بند ناف درمان


نظر شما :