ذخیره‌سازی ۲۲۰ نمونه خون بند ناف در استان مرکزی

۲۶ فروردین ۱۴۰۳ | ۰۸:۰۲ کد : ۷۰۱۷۹ معاونت پژوهشی تاپ خبر
مدیر مجتمع درمان فوق تخصصی جهاددانشگاهی استان مرکزی از ذخیره سازی ۲۲۰ نمونه خون بند ناف در استان خبر داد.
ذخیره‌سازی ۲۲۰ نمونه خون بند ناف در استان مرکزی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان مرکزی؛ دکتر مریم جنابی مدیر مجتمع درمان فوق تخصصی جهاددانشگاهی استان با اعلام این خبر، اظهارکرد: زوج‌هایی که تصمیم به ذخیره خون بندناف نوزاد خود دارند می توانند به صورت اینترنتی در سایت مورد نظر ثبت نام کنند، یا حضوری به جهاددانشگاهی استان واقع در خیابان شهید بهشتی اراک مراجعه کنند.

وی بیان کرد: هنگام قرارداد با زوج‌ها مبلغی دریافت و سالانه چهار تا ۶ میلیون ریال بابت هزینه نگهداری از متقاضیان دریافت می‌شود.

مدیر مجتمع درمان فوق تخصصی جهاددانشگاهی استان، ادامه داد: زنان باردار در سی و ششمین هفته از بارداری مشاوره شده و با انجام آزمایش‌های مورد نیاز قرارداد استفاده از خون بندناف با آنان بسته می‌شود.

جنابی افزود: انجام ندادن هرگونه تتو، حاشور و بیماری خاص از جمله شرایط فیزیکی برای انعقاد قرارداد با زوجه‌ متقاضی برای استفاده از خون بندناف است.

وی اظهارکرد: کارشناس خونگیری با انعقاد قرارداد، هماهنگی لازم با متقاضی را انجام می‌دهد و فلاکس مخصوص در اختیار مادر باردار گذاشته شده تا در هنگام زایمان خون بندناف در فلاکس ذخیره شود.

این مقام مسوول توضیح داد: هنگام درد زایمان و انتقال به مرکز درمانی متقاضی، کارشناس خونگیری را مطلع و در اتاق زایمان کارشناس خونگیری خون بندناف نوزاد را که ۱۰۰ تا ۲۵۰ سی سی است به کیسه منتقل و در داخل فلاکس مخصوص با برچسب مشخصات مهر و موم می‌کند.

مدیر مجتمع درمان فوق تخصصی جهاددانشگاهی استان با اشاره به اینکه با هماهنگی انجام شده، خون بندناف به بانک خون تهران ارسال می‌شود، افزود: محل نگهداری و انجماد خون بندناف در تهران است که در تانکرهای ازت و در دمای ۱۹۶ درجه سانتیگراد زیر صفر حفظ می‌شود.

جنابی افزود: خون بندناف نوزادی که در بانک خون تهران نگهداری می‌شود در صورت ابتلا به بیماری سخت درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین خواهر و برادرهای این نوزاد هم در صورتی که نوع خون آنان با نوزاد سازگار باشد از آن بهره‌مند می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه مدت قرارداد با والدین برای نگهداری خون نوزاد در حال حاضر ۲۰ سال است، گفت: چنانچه کارایی سلول‌ها حفظ شود، قرارداد تمدید می‌شود.

مدیر مجتمع درمان فوق تخصصی جهاددانشگاهی استان، ادامه داد: سلول‌های خون بندناف ممکن است برای برخی خانواده‌ها هیچگاه استفاده نشود؛ اما برای شخص دیگر در حکم حیات دوباره است.

وی در خصوص سلول‌های بنیادی(STEM CELL) اظهارکرد: این سلول‌ها ابتدایی‌ترین سلول‌های سازنده بدن هستند که در طول دوره رشد جنینی پرورش یافته و تبدیل به سلول‌های بالغ می‌شوند که مسوول ساخت انواع بافت‌های بدن هستند.

به گفته وی، در سال گذشته ۲۲۰ نمونه خون بندناف با هدف بهره‌مندی در آینده در بانک خون رویان تهران ذخیره‌سازی شده است.

جنابی در پایان افزود: پس از تولد نوزاد، خون باقیمانده در بند ناف و جفت به‌عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود در حالی که سلول‌های بنیادی که از بند ناف گرفته می‌شوند بسیار پرتوان هستند و با گرفتن خون بندناف و با تزریق و جایگزینی آن در مناطقی که به صورت جدی آسیب ‌دیده‌اند، می‌توان به بهبودی آن قسمت کمک کرد.

کلید واژه ها: خون بندناف جهاددانشگاهی استان نوزاد


نظر شما :