آخرین نظرسنجی انتخاباتی ایسپا منتشر شد

۰۴ تیر ۱۴۰۳ | ۱۲:۲۰ کد : ۷۲۸۷۶ معاونت فرهنگی تاپ خبر
یافته‌های این موج نظرسنجی انتخاباتی ایسپا، در روزهای ۲ و ۳ تیرماه به روش حضوری و با ‏اندازه نمونه ۴۰۵۷ نفر در سراسر کشور(شهر و روستا) اجرا شده است.
آخرین نظرسنجی انتخاباتی ایسپا منتشر شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان مرکزی به نقل از مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) جهاددانشگاهی، طبق نتایج این موج، تغییر محسوسی در میزان مشارکت مردم در انتخابات نسبت به موج قبل (29 و 30 خردادماه) رخ نداده است. به طوری که میزان مشارکت قطعی از 42.5 درصد در موج قبلی به 43.9 درصد در نظرسنجی حاضر رسیده است. انتظار می‌رود روند میزان مشارکت مردم در طول هفته جاری تا روز برگزاری انتخابات، تغییر کند.

داده‌های سه موج اخیر نظرسنجی‌های انتخاباتی ایسپا، نشان می‌دهد بر خلاف میزان مشارکت، آراء احتمالی سه نامزد پر طرفدار انتخابات ریاست‌جمهوری در جدیدترین نظرسنجی ایسپا در 2 و 3 تیر ماه، نسبت به موج‌های قبلی، با تغییر همراه بوده است.

این تغییر برای پزشکیان، روند صعودی را طی می‌کند که نسبت آراء ایشان از 19.8 درصد در موج قبلی به 24.4 درصد در نظرسنجی حاضر افزایش یافته است. این در حالی است که نسبت آراء دو نامزد دیگر یعنی جلیلی و قالیباف با کاهش مواجه شده است؛ نسبت آراء سعید جلیلی از 26.2 درصد در موج قبلی به 24 درصد در نظرسنجی حاضر کاهش داشته است. این کاهش برای قالیباف نیز اتفاق افتاده است و آراء ایشان از 19 درصد در موج قبلی به 14.7 درصد در این موج تنزل یافته است.

آنچه قابل تأمل است اینکه نسبت افراد مرددّ برای رأی به نامزدها در مقایسه با موج قبلی، افزایش جزئی داشته است. با توجه به برگزاری مناظره‌ها و تبلیغات نامزدها، طی روزهای آینده و انصراف احتمالی برخی کاندیداها، می‌توان انتظار داشت از میزان افراد مرددّ کاسته شود.

نتایج آراء نامزدهای ریاست جمهوری در صورت انصراف احتمالی هریک از  نامزدها در انتخابات نشان می‌دهد، با انصراف سعید جلیلی 48 درصد طرفداران وی به محمدباقر قالیباف، 15.1 درصدشان به علیرضا زاکانی و 7.9 درصد به مسعود پزشکیان رأی خواهند داد.

در حالی که با انصراف قالیباف 33.3 درصد آراء وی، به سبد رای سعید جلیلی افزوده می‌شود و 19.4 درصد به پزشکیان رأی خواهند داد. 18.5 درصد نیز گفته‌اند برای جایگزینی تصمیمی نگرفته و باید برنامه نامزدهای دیگر را ببینند


نظر شما :