پژوهشگران جهاددانشگاهی بررسی کردند؛

رسانه‌های اجتماعی در دوران همه‌گیری‌ها با روان ما چه کرد؟

۰۳ مهر ۱۴۰۲ | ۰۷:۵۸ کد : ۶۲۶۱۰ معاونت پژوهشی تاپ خبر
پژوهشگران پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی با انجام یک پژوهش، با حضور بیش از هزار و پانصد نفر ایرانی ۱۸ تا ۶۵ سال به بررسی نقش رسانه های اجتماعی و پیامدهای سلامت روان مصرف کنندگان این رسانه ها پرداختند.
رسانه‌های اجتماعی در دوران همه‌گیری‌ها با روان ما چه کرد؟

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان مرکزی به نقل از پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی، پژوهشگران این پژوهشکده با انجام یک پژوهش، با حضور بیش از هزار و پانصد نفر ایرانی 18 تا 65 سال به بررسی نقش رسانه های اجتماعی و پیامدهای سلامت روان مصرف کنندگان این رسانه ها پرداختند.

نتایج این مطالعه که اخیرا در ژورنال معتبر Scientific Reports منتشر شده است نشان داد افرادی که بیشتر از این رسانه ها اخبار و اطلاعات مربوط به همه گیری کووید -19 را پیگیری می کرده اند، نسبت به سایرین اضطراب بیشتری را تجربه کرده بودند. این نسبت در مورد اضطراب بیش از 2 برابر و در مورد ترس نزدیک به 2 برابر بود.

یافته های این مطالعه همچنین نشان داد، اگرچه مواجهه با رسانه های اجتماعی میزان اضطراب و ترس افراد را افزایش داده بود، در عین حال موجب شکل گیری رفتارهای پیشگیرانه(شست و شوی دست، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی) در مخاطبان خود شد.

این پژوهش با حمایت موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران(نیماد) انجام گرفت.

متن کامل مقاله از طریق لینک در دسترس است.

https://rdcu.be/dmyYa

کلید واژه ها: رسانه اضطراب اجتماعی پژوهش


نظر شما :